Numerical investigation of vortex formation at single and multiple symmetric horizontal intakes
Tekli ve çoklu simetrik yatay su alma yapılarında vorteks oluşumunun sayısal olarak incelenmesi
- Tez No: 866018
- Danışmanlar: PROF. DR. METE KÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tekli ve çoklu simetrik yatay su alma yapılarında kritik batıklığı belirlemek için literatürde geçerli bir denklem yoktur. Mevcut denklemler bazı özel durumlara ve varsayımlara dayanarak kullanılabilmektedir. Son yıllarda bilgisayar hesaplama gücünün gelişmesi, bu karmaşık akışların simülasyonuna olanak sağlamaktadır. Bu çalışmada, tek ve çoklu alımlardan oluşan simetrik yatay su alma yapılarında vorteks oluşumu, Flow-3D adlı 3D sayısal modelleme programı kullanılarak gözlemlenmiştir. Farklı debilerdeki tek, çift ve üçlü su alma ağızları modellenip her bir durum için vorteks oluşumunun gözlemlendiği kritik batıklık belirlenmiş ve fiziksel deney sonuçlarıyla kıyaslanmıştır. Sayısal simülasyonlar fiziksel deney sonuçlarına göre kritik batıklığı sürekli olarak daha düşük bulmaktadır. Debinin artmasıyla tekli, ikili ve üçlü su alma yapılarında kritik batıklığın da arttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca benzer debilerde üçlü su alma yapılarının ikili su alma yapılarına göre daha büyük kritik batıklık derinliğine sahip olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
There is not a generalized equation in literature to identify critical submergence depth at single and multiple symmetric horizontal intakes. Existing equations often rely on some special cases and assumptions. Development of computational power in recent years allows simulation of these complex flows. In this study, vortex formation in symmetrical horizontal water intake structures composed of single and multiple intakes are investigated with a software using 3D numerical modelling named Flow-3D. Single, double, and triple intakes at different discharges are simulated and the depth of critical submergence which the air core vortex formation is observed for each case is specified and compared with the physical experimental results. Numerical simulations are consistently under estimating the critical submergence depth compared to the experimental results. It was observed that as the discharge increases critical submergence depth increases for single, double and triple intakes. It was also observed that for the similar intake discharges triple intakes have larger critical submergence depth than the double intakes.