Die relation zwischen sprache und politik in der nationalsozialistischen literatur. eine politolinguistische analyse des werkes„der pudelmopsdackelpinscher.'
Nasyonal sosyalist edebiyatında dil ve siyaset ilişkisi. 'Der pudelmopsdackelpinscher' adlı eserin siyaset-dilbilimi yönünden analizi
  1. Tez No: 959694
  2. Yazar: TUTKUCAN GÖLGECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Dilbilim, German Linguistics and Literature, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Siyaset dilinin incelenmesi, özellikle de kitlesel katliamlara yönelik bir ikna söz konusu olduğunda oldukça popülerdir. Nasıl oluyor da insanlar basit yalanlara inanıyor ve hatta belki de korkunç niyetlere alet oluyorlar? Bir politikacının hangi sözleri, hangi büyüyü yaratıyor? Nasyonal sosyalistler dili bu amaçla nasıl kullandı? Dil yoluyla manipülasyonun önemi, dilin bir propaganda aracı olarak rolü bu çalışmada tartışılmaktadır. Dil, bir iletişim aracından çok daha fazlasıdır. Gücü ve etkisi neredeyse her alanda görünürdür. Bu etki“ne söylediğin değil, nasıl söylediğin önemli”sözüyle açıklanabilir. Bu bağlamda dil, bazen bir şifa olabildiği gibi bazen de bir silah olabilmektedir. Dil çalışmaları bu tehlikenin farkına varılması açısından önemlidir. Ancak söz konusu olan ikili ilişkilerden ziyade halka seslenen siyasetçiler olduğunda tehlike daha ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Bu nedenle bu çalışma, ayrılmaz bir bütün oluşturan siyaset ve dil arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Dil ve iktidar ilişkisi özellikle siyasetin tamamen egemen olduğu Nasyonal Sosyalizm döneminde ele alınır ve o dönemde yapılan çalışmalarla kitleleri nasıl etkilediği farklı bir bakış açısıyla tartışılır: İkna sanatı, toplumsal manipülasyon temaları Nasyonal sosyalist dönem dili bağlamında ve dönemin edebi bir yaratısı üzerinden incelenecektir. Siyaset dilbilim çalışmaları son yıllarda Almanya'da artış gösterirken, Türkiye'de henüz sınırlı ölçüde gözlemlenebilmektedir. Dolayısıyla bu çalışma ile iktidarın dil üzerindeki ve dilin kitleler üzerindeki etkisini, Nasyonal Sosyalist bir edebi eser üzerinden somutlaştırarak ve yeni bir metot sunarak politik dilbilime ve bu yol ile aynı zamanda Nasyonal Sosyalist dil kullanımı konusuna katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study of political language, particularly when it involves persuading people toward mass killings has become an increasingly discussed topic. How is it that people come to believe simple lies, and may even be used as instruments for horrific purposes? What kind of words from a politician can cast such a spell? How did the National Socialists employ language to this end? This study explores the significance of manipulation through language and the role of language as a tool of propaganda. Language is far more than a mere means of communication. Its power and influence are visible in almost every sphere of life. This impact can be summed up by the saying,“It's not what you say, but how you say it.”In this sense, language can at times serve as a remedy, yet at other times it can become a weapon. The study of language is therefore crucial for recognizing this potential danger. When the context shifts from interpersonal communication to politicians addressing the masses, the threat can escalate to far graver dimensions. For this reason, the present study examines the relationship between politics and language as an inseparable whole. The interplay between language and power is considered especially within the period of National Socialism, a time when politics exercised complete dominance, and is approached from a different perspective by analyzing how the masses were influenced during that era. The themes of persuasion and social manipulation are investigated within the context of National Socialist language and through a literary work from the period. While research in political linguistics has grown in Germany in recent years, it remains relatively limited in Türkiye. Focusing on a National Socialist literary work, this study aims to contribute to both political linguistics and to the understanding of National Socialist language use, by illustrating the influence of power over language and, conversely, the influence of language over the masses, while also proposing a new methodological approach.