Kilis yağlık ve gemlik zeytin çeşitlerinde bilezik alma uygulamasının çiçek dökümü ve meyve verimi üzerine etkileri
The effect of girdling (ring-barking) application on defloration and fruit yield of kilis yağlik and gemlik olive varieties
- Tez No: 866022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN İMRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada, Kilis Musabeyli içesinde yer alan Kilis Yağlık zeytin çeşidi ve Gaziantep Nurdağı ilçesinde bulunan Gemlik zeytin çeşidinde bilezik alma uygulamalarının çiçek dökümü ve meyve verimi üzerine etkileri incelenmiştir. Tam çiçeklenme ve Tam çiçeklenme + Küçük meyve dönemleri olmak üzere tek bilezik alma ve çift bilezik alma uygulamaları yapılmıştır. En yüksek meyve tutum oranı çift bilezik alma uygulaması yapılan Kilis Yağlık Zeytin çeşidi ağaçlarında (%3,47) saptanmıştır. Meyve ağırlığı (3,86g) ve en-boy uzunluğu (17,44-22,46 mm) bakımından en yüksek değerler ise çift bilezik uygulaması yapılmış Gemlik Zeytin çeşidi ağaçlarında saptanmıştır. Meyve eti çekirdek oranı (%4,48) ve ağaç başına verim miktarı 51,27 kg/ağaç ile Kilis Yağlık çeşidinde çift bilezik alma uygulamasından elde edilmiştir. Çalışma sonucunda her iki çeşitte Meyve sayısı, meyve tutum oranı, meyvelerin en-boy değerleri, meyve ağırlığı ağaç başına verim miktarları bakımından bilezik alma uygulamalarının kontrole göre daha iyi sonuçlar verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the girdling applications on the defloration and fruit yield of Kilis Yağlık olive variety in Kilis/Musabeyli and Gemlik olive variety in Gaziantep/Nurdağı were examined. Single girdling and double girdling applied during the full florification period and full florification + small fruit periods. As a result, Kilis Yağlık olive trees, which is used for Double Girdling application, showed highest fruit setting (3.47%). The maximum fruit weight (3.86 g) and aspect length (width:17.44 mm, length:22.46 mm) were obtained from Gemlik Olive variety trees with Double Girdling application. Fruit flesh/seed ratio (4.48%) and yield per tree (51.27 kg/tree) were obtained from the Kilis Yağlık Double Girdling application. The outcome of this study, the number of fruits, fruit set ratio, aspect lenght of fruits, fruit weight and yield per tree in both varieties showed superior properties compared to all control groups in the applications.