Avrupa Yeşil Mutabakatı, yerel yönetimler, ulusötesi belediye ağları: EUROCITIES ve URBACT örnekleri
European Green Deal, local governments and transnational municipal networks: Cases of EUROCITIES and URBACT
- Tez No: 866027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF UZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ulusötesi alana ilişkin meseleler devlet dışı aktörlerin ve yerel otoritelerin etkisini güçlendirmektedir. Buna dayanarak, iklim değişikliği yönetişimi çok aktörlü yapısıyla uluslararası gündemi ulusötesileştiren güncel politika alanlarından biri olarak ele alınır. Çevre problemleri ve iklim değişikliği kapsamında 1990'lı yıllardan itibaren giderek artan bir ivmeyle yerel otoritelerin farklı yönetim düzeylerindeki temsiliyeti ve etkenliğinin güçlendiği görülmektedir. Kentlerin kilit aktör olduğu ulusötesi ağların yaygınlaşması ve uluslararası iklim rejiminde ulus-devletin aktörlüğünün yanı sıra devlet dışı ve ulusaltı aktörlerin önem kazanması, söz konusu durumun önemli bir göstergesidir. Bu çerçevede bu çalışma iklim politikaları bağlamında çok düzeyli yönetişim sistemlerinde ulusötesi belediye ağı olarak adlandırılan kent odaklı girişimlere odaklanmaktadır. Araştırmanın merkezinde Avrupa Birliği (AB) yer almaktadır. Bunun iki temel sebebi mevcuttur. İlk olarak, AB ulusötesi iklim rejimine yön veren kilit aktörlerden biridir. İkinci temel sebep ise, çok düzeyli yönetişimin ve yerel aktörlerle doğrudan etkileşimin bir AB deseni taşıyor olmasıdır. Bu çerçevede, Avrupa'nın öncül örneklerinden olan EUROCITIES ve URBACT ağları incelenecek olan vakalar olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Issues relating with transnational area amplify the agency of non-governmental actors and local authorities. On this basis, climate change and its governance through multi-actor nature is one of the current policy fields which entail to transnationalise the international agenda. From the 1990s onwards, the efficiency and representation at different governance levels of local authorities have consolidated at the context of environmental problems and climate change. Dissemination of transnational networks which consist of cities as key actors and proliferating importance of both non-state and subnational actors in international climate regime are important indicator of this statement. In this framework, the focus of this research is what the main opportunities are served by city-oriented initiatives which namely called as transnational municipal networks in multilevel governance systems at the context of climate policies. European Union (EU) is center as the frame of the research. It is based on two main reasons. Firstly, EU is located one of the key actors to steer transnational climate governance. Secondly, multilevel governance system and direct interaction with local authorities display the sort of EU system pattern. Within this scope, EUROCITIES and URBACT are the cases which is held as examples of the networks to examine.