Seyahat motivasyonu, öznel iyi oluş ve tekrar ziyaret etme niyeti arasındaki ilişkilerin doğa temelli turizm bağlamında incelenmesi: İğneada örneği
Examining the relationships amongst travel motivation, subjective well-being and revisit intention in the context of nature-based tourism: The case of İğneada
- Tez No: 866053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN AKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma, turistlerin seyahat motivasyonları, öznel iyi oluşları ve tekrar ziyaret etme niyetleri arasındaki ilişkileri az bilinen turistik destinasyonlar bağlamında incelemeyi amaçlamıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda, İğneada beldesinin araştırma için en uygun destinasyonlardan biri olduğu görülmüştür. İğneada, tam anlamıyla keşfedilmemiş turizm potansiyeli ve doğal zenginlikleri ile bu çalışmanın odak noktasını oluşturarak, literatürde daha az ele alınmış bir alanı temsil etmektedir. Bu bağlamda, İğneada gibi turizm potansiyeli olan fakat yeterince bilinmeyen destinasyonlara yönelik yapılan bu tür çalışmalar turizm stratejilerinin geliştirilmesi açısından oldukça önemlidir. Araştırmanın amacına ulaşmak için İğneada'ya seyahat eden turistler içerisinden yerli turistlere ulaşılarak çevrimiçi anket uygulanmıştır. Amaçlı örnekleme yöntemi benimsenen veri toplama sürecinde 386 kullanılabilir veri elde edilmiş ve elde edilen bu veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre katılımcıların seyahat motivasyonları, öznel iyi oluşları ve tekrar ziyaret etme niyetleri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Katılımcıların seyahat motivasyonlarının öznel iyi oluşlarını etkilediği, tekrar ziyaret etme niyetinin ise hem seyahat motivasyonu hem de öznel iyi oluştan etkilendiği ortaya çıkarılmıştır. Elde edilen bulgular, turizm sektöründe bu tür destinasyonların değerinin daha fazla anlaşılmasına ve tanıtılmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships among tourists' travel motivations, subjective well-being and revisit intentions in the context of lesser-known tourist destinations. As a result of the research, İğneada was found to be one of the most suitable destinations for the study. İğneada, with its unexplored tourism potential and natural richness, is the focus of this study and represents an area that has been less addressed in the literature. In this context, such studies on destinations such as İğneada, which have tourism potential but are not sufficiently known, are very important in terms of developing tourism strategies. In order to achieve the aim of the research, an online survey was applied by reaching local tourists among the tourists traveling to İğneada. The purposive sampling method was adopted and 386 usable data were obtained during the data collection process and these data were analyzed through the SPSS program. According to the findings of the study, significant positive relationships were found between the participants' travel motivations, subjective well-being and revisit intentions. It was revealed that the participants' travel motivation affected their subjective well-being, while their intention to revisit was affected by both travel motivation and subjective well-being. The results obtained contribute to the understanding and promotion of the value of such destinations in the tourism sector.