Akıllı telefon ile renk ölçümü ve ette kalite bilgisi
Color and meat quality information via smartphone
  1. Tez No: 866060
  2. Yazar: ÖZER DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ BAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Gıdaların tazeliği, kalitesi hakkında bilgi alabilmek ve renk değerlerini ölçmek için pahalı, zaman alan ve teknik olan birçok analiz yöntemi vardır. Gelişen teknoloji ile kolay ulaşılabilen ve hızlı sonuç veren düşük maliyetli yenilikçi yöntemlere olan yönelim artmıştır. Bu çalışmada akıllı telefon uygulaması ile renk analizi yapıp ürünün raf ömrü ve tazeliği hakkında karar vermek hedeflenmiştir. Bu kapsamda dana etinin farklı çeşitlerinden kontrfile, tranç, yumurta, sokum ve kol eti gibi etler üzerinde akıllı telefon kamerası ile fotoğraflar çekilmiştir. Bu fotoğraflar belli bir yükseklikten (23-25 cm) ve farklı renk ısısına sahip lambalar ile (2500K, 4000K ve 6500K) çekilmiştir. Çekilen fotoğraflar da belli ebatlarda kırpılarak akıllı telefon uygulamasına yüklenmiştir. Bu uygulamada CIE Lab uzay sisteminde elde edilen L*a*b* renk değerleri ölçülmüştür. Elde edilen değerlere göre kırmızı et numuneleri hakkında tazelik bilgisi elde edilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak hızlı ve düşük maliyetli bir yöntem olan akıllı telefon uygulaması ile kırmızı etlerin renk değerleri ölçülebileceği gözlemlenmiştir. Akıllı telefon uygulamalarının ve kamera sistemlerinin gelişmeye açık olması nedeni ile gıda renk ölçümünde daha da etkin bir şekilde kullanılabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
There are numerous costly, time-consuming and technically demanding analytical techniques for determining the freshness and quality of foods and measuring their color values. With the development of, there is an increasing trend towards low-cost innovative methods that are easily accessible and provide rapid results has increased. The aim of this study was to perform color analysis using a smartphone application to determine the shelf life and freshness of the product. In this context, photographs were taken with a smartphone camera on different types of beef such as sirloin, truffle, egg, souk and shoulder meat. These photographs were taken from a certain height (23-25 cm) and with lamps of different color temperatures (2500K, 4000K and 6500K). The photos taken were cropped to certain sizes and uploaded to the smartphone application. This application measured, L*a*b* color values obtained in the CIE Lab space system were measured. According to the obtained values, freshness information about red meat samples was tried to be obtained. As a result, it has been observed that the color values of red meat can be measured with a smartphone application, which is a fast and low-cost method. Since smartphone applications and camera systems are open to development, it is anticipated that they can be used more effectively in food color measurement.