Mersin ili sahil şeridinde dağılım gösteren bazı makroalg türlerinde besinsel kompozisyonun mevsimsel değişimi
Seasonal changes in nutrient composition of some macroalgae species distributed in Mersin coastline
  1. Tez No: 866078
  2. Yazar: BERNA NUR KODAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, Mersin İli sahilinde dağılım gösteren farklı makroalg türlerindeki (Ulva compressa, Ulva rigida, Hypnea musciformis ve Ellisolandia elongata) besinsel içeriğin mevsimsel değişimin incelenmesi amaçlanmıştır. Mersin İli sahil şeridinden mevsimsel olarak makroalg örneklemesi yapılmış ve U. compressa, U. rigida, H. musciformis ve E. elongata türleri analizler için seçilmiştir. Besinsel içeriklerden ham kül, lipit ve protein analizleri yapılmıştır. Ayrıca yağ asitleri kompozisyonu belirlenmiştir. Çalışma sonucunda besin içerikleri ve yağ asidi kompozisyonlarının türe ve mevsimlere göre değişiklikler gösterdiği saptanmıştır. Çalışmada U. rigida türünün protein değeri en düşük %20,26±0,34, en yüksek %25,43±0,26; U. compressa türünün protein içeriği en düşük %14,25±0,41, en yüksek %23,32±0,31; H. musciformis türünün protein içeriği en düşük %21,62±0,08, en yüksek %23,77±0,14; E. elongata türünün protein içeriği en düşük %2,61±0,09, en yüksek %4,38±0,09 olarak bulunmuştur. Çalışmada en düşük protein içeriği E. elongata'da, en yüksek U. rigida'da bulunmuştur. Çalışmada U. rigida türünün lipit içeriği en düşük %0,49±0,03, en yüksek %1,67±0,27; U. compressa türünün lipit içeriği en düşük %0,89±0,05, en yüksek %7,24±0,14; H. musciformis türünün en düşük değeri %0,54±0,1, en yüksek %1,74±0,27; E. elongata türünün lipit içeriği en düşük %1,53±0,07, en yüksek %2,52±0,04 olarak bulunmuştur. Lipit içeriği en düşük U. rigida'da, en yüksek U. compressa'da bulunmuştur. Çalışmada U. rigida türünün kül içeriği en düşük %13,70±0,33, en yüksek %29,81±5,51; U. compressa türünün kül içeriği en düşük %22,37±0,92, en yüksek %43,93±1,06; H. musciformis türünün kül içeriği en düşük %17,40±0,38, en yüksek %22,09±1,14; E. elongata türünün kül içeriği en düşük %77,03+0,19, en yüksek %83,5+0,23 olarak bulunmuştur. Kül içeriği U. rigida'da en düşük düzeyde bulunurken, en yüksek E. elongata'da bulunmuştur. Toplam doymuş yağ asitleri içerikleri U. compressa'da en düşük düzeylerde bulunurken, en yüksek içerik E.elongata'da ölçülmüştür. Elde edilen verilere göre makroalglerin biyokimyasal içeriğinin çevresel koşullarla birlikte türe bağlı olarak da belirgin faklılıklar gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the seasonal changes in the nutritional content of different macroalgae species (Ulva compressa, Ulva rigida, Hypnea musciformis and Ellisolandia elongata) distributed on the coast of Mersin Province. Seasonal macroalgae sampling was carried out from the coastline of Mersin Province and U. compressa, U. rigida, H. musciformis and E. elongata species were selected for analysis. Crude ash, lipid and protein analyzes were made from nutritional contents. Additionally, fatty acid composition was determined. As a result of the study, it was determined that nutritional contents and fatty acid compositions varied according to species and seasons. In the study, the lowest protein value of U. rigida was %20.26±0.34 and the highest was %25.43±0.26; the lowest protein content of U. compressa is %14.25±0.41, the highest is %23.32±0.31; the lowest protein content of H. musciformis is %21.62±0.08, the highest is %23.77±0.14; the lowest protein content of E. elongata was %2.61±0.09 and the highest was %4.38±0.09. In the study, the lowest protein content was found in E. elongata and the highest in U. rigida. In the study, the lipid content of U. rigida was lowest %0.49±0.03 and highest %1.67±0.27; the lipid content of U. compressa is lowest %0.89±0.05, highest %7.24±0.14; the lowest value of H. musciformis is %0.54±0.1, the highest is %1.74±0.27; the lipid content of E. elongata was found to be the lowest %1.53±0.07 and the highest %2.52±0.04. The lowest lipid content was found in U. rigida and the highest in U. compressa. In the study, the lowest ash content of U. rigida was %13.70±0.33 and the highest was %29.81±5.51; the lowest ash content of U. compressa is %22.37±0.92, the highest is %43.93±1.06; the lowest ash content of H. musciformis is %17.40±0.38, the highest is %22.09±1.14; the lowest ash content of E. elongata was %77.03+0.19 and the highest was %83.5+0.23. While the ash content was lowest in U. rigida, it was highest in E. elongata. While total saturated fatty acids contents were at the lowest levels in U. compressa, the highest content was found in E. elongata. According to the data obtained, it was concluded that the biochemical content of macroalgae showed significant differences depending on the species as well as environmental conditions.