Limonlu Çayı Havzası'nda kreatif turizm planlaması
Creative tourism planning in the li̇monlu Stream Basin
  1. Tez No: 804869
  2. Yazar: DERYA ÇİPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Toplam 177.2 km sınır uzunluğu ile Mersin ili sınırları içinde bulunan Limonlu Çayı Havzası, Akdeniz Bölgesi'nin Adana Bölümü'nde yer almaktadır. Yapısal özellikleri bakımından karmaşık bir yapıyı sahip olan Limonlu Çayı Havzası sahası yapılan çalışmalara göre ilk olarak Üst Kretase döneminde kapanmıştır. Genel hatlarıyla Jura-Holsen dönem aralığında oluşan kanyon ve yakın çevresinin yapısal özellikleri arazi çalışmalarıyla detaylandırılmıştır. Havzanın kıyıya yakın kesimlerde tipik Akdeniz iklimi özelliği görülürken daha yüksek kesimlere doğru ilerledikçe karasal iklim etkileri görülmektedir. Limonlu Çayı havzası çoğunlukla karstik arazilerden meydana gelmiştir ve arazilerin çoğunluğu fay tektoniğinden etkilenmiştir. İnceleme sahasında görülen başlıca toprak tipi kırmızı Akdeniz Toprakları (Terra rossa) en geniş yayılış alanına sahiptir. Bitki örtüsü olarak Kızılçam, Makiler, Ardıçlar, Karaçam, Sedir ve Göknarların oluşturduğu ormanlar ve birlikler geniş alan kaplamaktadır. Limonlu Çayı Havzası ve yakın çevresinde tarihi açıdan oldukça zengin birçok yapı ve kalıntılar görülebilmektedir. Bu yapılar, turistler tarafından ziyaret edilerek bölge turizmine katkı sağlamaktadır. Bölgede kıyı şeridinde deniz turizmi, dağlık kesimler de ise yaylacılık faaliyetleri aktif bir şekilde görülmektedir. Yaz döneminde havza ve çevresini çok sayıda kişi ziyaret etmektedir. Kanyona yönelik turizm alanında yapılan çalışmalar incelendiğinde turizm adına yapılan çalışmaların bulunduğu fakat yaratıcı turizm başlığı altında değerlendirilmediği görülmüştür. Limonlu Çayı Havzası sahayla ilgili çalışmaların çoğunlukla jeolojik ve hidrolojik içerikli olması ve sahayı doğrudan turizm amacıyla hedefleyen çalışmaların olmaması dolayısı ile bu çalışmanın yapılmasına öncülük etmiştir. Sahanın yapısal özellikleri, jeomorfolojik özellikleri, iklim özellikleri, vadinin hidrolojik özellikleriyle flora ve fauna özelliklerinin ayrıntılı olarak ortaya konulduktan sonra sahanın doğal ve kültürel özelliklerine uygun bir turizm planlamasının yapılması adına öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Limonlu Stream Basin, which is located on the borders of Mersin Province with a total border length of 177.2 km, is located in the Adana Section of the Mediterranean Region. The Limonlu Stream Basin, which has a complex structure in terms of its structural features, was first closed in the Upper Cretaceous period according to the studies. In general terms, the structural features of the canyon and its immediate surroundings, which were formed in the Jurassic-Holsen period, were detailed by field studies. While the coastal parts of the basin are typical Mediterranean climate feature; As we move further into higher grounds, continental climate effects begin to be seen. The Limonlu Stream Basin consists mostly of karst terrain and the majority of the land has been affected by fault tectonics. The main soil type seen at the survey site, the red Mediterranean Soils (Terra rossa), has the widest distribution area. As vegetation, forests and associations formed by Red Pine, Maquis, Junipers, Larch, Cedar and Firs cover a large area. In and around the Limonlu Stream Basin, many historically rich structures and ruins can be seen. These structures are visited by tourists and contribute to the tourism of the region. In the region, sea tourism is active on the coastline and highland activities are active in the mountainous areas. During the summer season, many people visit the basin and its surroundings. When the studies in the field of tourism for the canyon are examined; It has been seen that there are studies carried out on behalf of tourism, but they are not evaluated under the title of creative tourism. The studies related to the Limonlu Stream Basin field are mostly geological and hydrological in content and pioneered the study of the lack of studies targeting the site directly for tourism purposes. After the structural features of the area, geomorphologic features, climatic features, hydrologic features of the valley, and flora and fauna features have been revealed in detail, suggestions have been made to make a tourism planning suitable for the natural and cultural characteristics of the area.