Söke ovasında farklı toprak yönetim sistemleri ile pamuk yetiştirilen alanlarda tohum, karpel ve liflerde ağır metal içeriklerinin belirlenmesi
Determination of heavy metal contentin seeds,carpeks and fibers in cotton growing areas with different soil management systems in Söke plain
- Tez No: 866083
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmada Söke ovasında iki toprak yönetim sistemi ile pamuk yetiştirilen alanlarda pamuk bitkisinde; tohum, karpel ve liflerde potansiyel toksik element miktarlarının belirlenmesi amaçlanmıştır Materyal ve Yöntem: Araştırma kapsamında geleneksel pamuk yetiştiriciliği yapılan 31 noktadan ve iyi tarım uygulaması yapılan 2 noktadan alınan örneklerde, karpel, tohum ve liflerde bazı makro (Mg, Na, K, Ca), mikro ve potansiyel toksik element içerikleri (Fe, Zn, Mn, Cu, Cd, Co, Cr, Ni, Pb) ICP- OES yöntemi ile belirlenmiştir. Bulgular: Elde edilen sonuçlara göre, geleneksel pamuk yetiştiriciliği ve iyi tarım uygulaması yapılan alanlarda pamuk bitkisinin tohum, karpel ve liflerinde bakır (Cu), çinko (Zn), kurşun (Pb) ve kobalt (Co) konsantrasyonlarının belirtilen sınır değerlerin üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Bu bulgular sonucunda, geleneksel ve iyi tarım uygulanmalarıyla yetiştirilen pamuk bitkilerinde potansiyel toksik element birikimi arasında önemli bir farklılık bulanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the amount of heavy metals in seeds, carpels, and fibers in cotton plants in the areas where cotton is cultivated with different soil management systems in the Soke Plain Material and Methods: In this context, certain macro (Mg, Na, K, Ca), micro, and potentially toxic element contents (Fe, Zn, Mn, Cu, Cd, Co, Cr, Ni, Pb) in carpels, seeds, and fibers were determined by the ICP-OES method in samples taken from 31 locations of traditional cotton cultivation and 2 locations where good agricultural practice is applied Results: According to the results obtained, it was determined that copper (Cu), zinc (Zn), lead (Pb), and cobalt (Co) concentrations in the seeds, carpels, and fibers of the cotton plant were over the specified limit values in areas where traditional cotton cultivation and good agricultural practice were carried out. Conclusion: As a result, no significant difference was found between cotton plants cultivated with traditional methods and those grown with good agricultural practices in terms of potential toxic element concentration