Integration of BIM and modular construction: Advantages, barriers, and implementation strategies
BIM ve modüler yapıların entegrasyonu: Avantajlar, engeller ve uygulama stratejileri
  1. Tez No: 866084
  2. Yazar: BURCU ATAKUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI AKÇAMETE GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yapı Bilgi Modellemesinin (YBM-BIM), bir binanın bilgilerini dijital bir ortamda yönetme yöntemi olarak geniş kabul görmüştür. BIM, yeni teknolojilerin tasarım ve inşaat süreçlerine entegre edilmesi için bir dizi fırsat sunarak, bu alanlarda daha büyük verimliliğe yol açmaktadır. İnşaat sektörü, BIM'i entegre ederek, özellikle diğer inşaat yöntemlerine göre daha endüstriyelleştirilmiş süreçlere sahip modüler inşaatta (Mİ-MC) önemli bir potansiyele sahip olabilir. Bu yaklaşımın teorik avantajları iyi bir şekilde belirlenmiş olsa da, modüler inşaat şirketleri geleneksel yöntemlerden BIM'e geçişte zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu çalışma, BIM-MC entegrasyonunun avantajlarını, engellerini ve bu engelleri aşmaya yönelik olarak paydaşların sorumluluklarını sunarak BIM'in modular yapılarda kullanımını güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Bunu başarmak için sistematik bir literatür taramasıyla beraber Türkiye'deki modüler inşaat sektörü uygulayıcılarıyla yapılan mülakatları içeren bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Ortaya çıkan analiz, BIM-MC entegrasyonunun temel avantajlarını, etkili uygulamanın önündeki kritik engelleri belirlemekte ve bu engellerin üstesinden gelmek için paydaşların sorumluluklarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Building Information Modeling (BIM) has gained widespread acceptance as a method for managing building information in a digital environment. BIM offers a range of opportunities for integrating recent technologies into the design and construction processes, leading to greater efficiency in these areas. By integrating BIM, the construction industry can unlock tremendous potential, particularly in modular construction (MC) with more industrialized processes than other construction methods. While the theoretical benefits of this approach are well established, modular construction companies face challenges in transitioning from conventional methods to BIM. This study aimed to enhance the use of BIM in modular construction by presenting the advantages, barriers, and stakeholders' responsibilities to overcome these barriers. To achieve this, the study conducted a systematic literature review and qualitative research incorporating expert interviews with Turkish modular construction industry practitioners. The resulting analysis identifies the key advantages of BIM-MC integration, and the critical barriers to effective implementation, and presents stakeholders' responsibilities to overcome these barriers.