Uluslararası sağlık turizmi aracı kuruluşunun sağlık hizmetinden kaynaklanan hukuki sorumluluğu
Legal liability of the international health tourism intermediary organization arising from health services
- Tez No: 866086
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Küreselleşmenin ve gelişen teknolojinin etkisiyle, bireyler sağlık hizmetlerini kendi ülkelerinin imkanlarına bağlı kalmaksızın başka ülkelerde de alabilir hale gelmiştir. Sağlık turizmi, özellikle gelişmekte olan ülkeler için doğrudan döviz girişi sağlamakta olduğundan birçok devlet tarafından teşviklerle desteklenmektedir. Sağlık turizminde en önemli faktörlerden biri, Aracı Kuruluşlardır. Bu kuruluşlar, ülkede sunulan sağlık hizmetlerinin ve turistik imkanların tanıtılmasında olduğu kadar, yabancı bir ülkede sağlık hizmeti alan bireylerin yaşadıkları süreçlerin kolaylaştırılmasında da önemli rol oynarlar. Sağlık turizmi çerçevesinde verilen hizmet, konusu ulusal ve uluslararası düzenlemelerle teminat altına alınmış olan sağlık kavramıdır. Bu nedenle, sağlık turizmi kapsamında hizmet verenler, en üst düzeyde özen göstermekle yükümlüdür. Aracı kuruluşların devreye girmesi ile sağlık turizmi, üç taraflı bir hukuki ilişki haline gelmektedir. Bu üçlü yapıda tarafların birbirlerine karşı ileri sürebilecekleri hak ve yükümlülüklerin neler olduğu belirlenmelidir. Sağlık turizmi kapsamında hizmet veren sağlık hizmeti sunucuları, yasal olarak mesleğini icra etmeye yetkili doktorlar ve usulüne uygun olarak kurulmuş her türlü kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarıdır. Sağlık hizmeti sunucularının bu hizmetlerden kaynaklanan sorumlulukları, her ne kadar özel olarak düzenlenmemişse de bu husus, öğreti ve uygulama ile çözümlenmiş ve yerleşik hale gelmiştir. Aracı Kuruluşlar için ise aynısını söylemek mümkün değildir. Uluslararası Sağlık Turizmi ve Turistin Sağlığı Hakkında Yönetmelik, Aracı Kuruluşların görev ve sorumlulukları konusunda açık bir düzenleme yapmamıştır. Aracı Kuruluşların yükümlülüklerinin ve dolayısıyla hukuki sorumluluklarının kapsamı ve dayanağının tespit edilmesi, sağlık turistinin hukuki güvenliğinin sağlanması açısından büyük öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Globalization and technological advances have rendered individuals to take health services abroad, not being confined to their countries' facilities. Since health tourism provides foreign exchange inflows directly, specifically for developing nations, governments support it with economic incentives. One of the most significant factors of health tourism is the Intermediary Organization. These organizations have a curial role not only in promoting healthcare services and touristic opportunities in the country but also in facilitating the processes for individuals receiving healthcare services in a foreign country. The subject of services provided in the context of health tourism is the concept of health, which has been guaranteed under national and international regulations. Service providers, thus obliged to use all due care at the highest possible level. With the involvement of Intermediary Organizations, health tourism becomes a trilateral relationship. In this trilateral structure, the rights, and liabilities that the parties can assert each other should be defined. Healthcare service providers, within the scope of health tourism are legally authorized doctors and duly established public and private healthcare institutions of any kind. Although, liabilities of healthcare providers arising from health services have not been regulated specifically, the issue has been analyzed and established through doctrine and practice. On the contrary, it is not possible to state the same for Intermediary Organizations. Namely, the Regulation Concerning International Health Tourism and Tourist Health has not made a clear regulation regarding Intermediary Organizations' responsibilities and liabilities. Nonetheless, the determination of responsibilities, and liabilities of Intermediary Organizations, is of great significance for ensuring the legal security of health tourists.