Gis-based tool to assess the impact of unregulated parking on urban road capacity
Kentsel yol kapasitesi üzerindeki düzensiz parklamanın etkisini değerlendirmek için coğrafi bilgi sistemine dayalı bir araç
  1. Tez No: 866085
  2. Yazar: OZAN ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE TÜYDEŞ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Trafik, Ulaşım, Geodesy and Photogrammetry, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kent bölgelerinde sınırlı otopark kapasiteleri, Türkiye'de yol kenarı park talebini artırmakta ve bu durum bazen kural dışı veya tehlikeli parklanma şeklinde gerçekleşmektedir. Katı park denetim politikaları ve düzenlemelerinin olmaması, kural dışı parklanma yaptırımlarının eksikliği nedeniyle düzensiz park talebinin yol kapasitesini işgal etmesine yol açmakta ve bu durum şehirlerdeki trafik yönetimi ve güvenliğini tehdit etmektedir. Park yönetim politikaları geliştirilmeden önce, yol kenarı parklanmasının kentsel yol kapasitesi üzerindeki etkisinin izlenmesi bu tezin odak noktasıdır. Yol kenarı parklanmalarının farklı türleri için toplanan veriler, ileri Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) teknolojileri kullanılarak net yol genişliği (NYG) değerlerini hesaplamak için kullanılmaktadır. Park halindeki araçların video verileri, gözlem aracının GPS izinin kaydı ile eş zamanlı alınmakta ve bölünmüş ve bölünmemiş koridorlarda park halindeki araçları ve ihlalleri yarı otomatik olarak tespit eden özel geliştirilmiş bir Windows Forms uygulama aracı kullanılmaktadır. Ankara'daki 100. Yıl mahallesinde yapılan bir vaka çalışması, park sebebiyle bazı yol segmentlerinin bir şeritten az bir NYG ile daraldığını, bazı koridorlarda ise bölünmüş yol segmentlerinin her iki tarafında yapılan parkın trafik akış kapasitesini bir şeride kadar indirdiğini göstermiştir. Yaklaşımın basit yapısı, Python betikleriyle desteklenmekte ve yol kenarı parkının ve etkilerinin hızlı bir şekilde analiz edilmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Limited off-road parking capacities in urban regions leads to increasing roadside parking demand in Turkey, which sometimes occurs in illegal or hazardous patterns. In the absence of strict parking management policies and regulation, lack of enforcement for illegal parking results in unregulated parking demand occupying road capacity, which is threatening the traffic management and safety in cities. Before parking management policies are developed, it is crucial to monitor the impact of roadside parking on urban road capacity, which is the focus of this thesis. Data collected for different patterns of roadside parking is processed to calculate the resulting net road width (NRW) utilizing advanced Geographic Information Systems (GIS) technologies. Video data of parked vehicles taken at the same time with the GPS track record of the observation vehicle is used with a custom-developed Windows Forms application tool, which allows semi-automatic detection of parked vehicles and violations on both divided and undivided corridors. As travel demand changes over space and time in a day, so does the parking demand; thus, the NRW indicator becomes a parameter which can be mapped dynamically. A case study in 100. Yıl neighborhood in Ankara, showed that due to parking, some road segments were narrowed to a NRW less than one lane, while along some corridors parking on both sides of the divided road segments led to traffic flow capacity of one-lane. Simple structure of the approach supported by Python scripts, enables quick analysis of roadside parking and its impact.