TSMK'de bulunan 325 YY envanter numaralı Hasan Rıza Efendi mushafının tezyini yönden incelenmesi
  1. Tez No: 866134
  2. Yazar: NİL BERRİN ÖZBAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK TAŞKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tezhip Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Hasan Rıza Efendi, Şeyh Hamdullah döneminde hat sanatı tarihine damgasını vuran Osmanlı hat ekollerinden biridir. 19. yüzyılda ortaya çıkan Kazasker Mustafa İzzet Efendi ekolünün başlıca savunucularından ve geç Osmanlı İmparatorluğu'nda hat sanatının hatırlanan ilk isimlerinden biridir. Bu çalışmada Hasan Rıza Efendi'nin hayatı ve eserleri hat sanatı bağlamında ele alınmış, hat sanatındaki yeri ve önemi değerlendirilmeye çalışılmıştır. Hasan Rıza Efendi'nin günümüze yakın bir asırda yaşamış olması tespit edilen eser sayısını elbette desteklemektedir. Rıza Efendi A. Kültür ve medeniyet bekçisi Süheyl Ünver gibi şahsiyetlerin yakın akrabasıydı ve bıraktığı notlar onun hakkında başka hiçbir hattatın sahip olamayacağı kadar detaylı bilgilere ulaşmak mümkün olmuştur Anahtar Kelimeler; hattat, hat sanatı, Hasan Rıza
Özet (Çeviri)
Hasan Rıza Efendi is one of the Ottoman calligraphy schools that started to appear with Sheikh Hamdullah in the history of calligraphy. He is one of the main representatives of the Kazasker Mustafa Izzet Efendi school, which came to the fore in the 19th century, and one of the first names to be remembered when it comes to the late Ottoman calligraphy art. In this study, Hasan Rıza Efendi's life and works were handled within the framework of calligraphy and his place and importance in calligraphy were tried to be evaluated. The fact that Hasan Rıza Efendi lived in a century close to the present day ensured that the number of identified works was high. However, thanks to the fact that Rıza Efendi was a close relative of a culture and civilization guardian identity such as A. Suheyl Unver and the notes he took, it was possible to obtain detailed information about him that would not be available to any other calligrapher Keywords; calligrapher, calligraphy, Hasan Riza