1990 yılından günümüze Türk kadın resim sanatçılarında kadın teması
The female of women in Turkish female painters from 1990 to present
  1. Tez No: 866197
  2. Yazar: MELİKE NUR TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEVAT ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
1990 Yılından Günümüze Türk Kadın Resim Sanatçılarında Kadın Teması adlı çalışmada, 1990 yılından günümüze Türk kadın resim sanatçılarının eserlerinde kadın temasının, resim sanatına ve araştırmacının kendi çalışmalarına etkileri incelenmiştir. Ayrıca resim sanatında kadın olma deneyimini sanatçıların ne şekilde ele aldıkları ve kadın olma durumunu eserlerinde nasıl yansıttıkları ele alınmıştır. Bunun yanında Türk kadın resim sanatçılarının yaşadıkları kültür ve kendi deneyimlerini eserlerinde ne şekilde konu edindikleri tezin problemi olarak tespit edilmiştir. Aydınlanma çağı sonrası İngiltere'de görülmeye başlanan Feminizm, 18. Yüzyıl Avrupa'sının düşünce tarzı ve yaşam biçimleri üzerinde güçlü bir etki yaratmıştır. 19. Yüzyıl ile birlikte kadın hakları üzerinde yapılan araştırmalar artmıştır ve kadının toplumdaki rolleri çeşitli araştırmaların konusu haline de gelmiştir. Bu bakımdan hem insanlık tarihinde hem de sanat tarihinde kadınlık olgusunun ele alınış biçimleri araştırılmış, özellikle 1990 sonrası öne çıkan Türk kadın resim sanatçılarının kadın temasını resimlerinde ele alma süreçleri günümüze kadar nitel araştırma yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında ele alınan on sanatçı ve eserleri, üretim aşamaları, eser analizi yöntemi ile incelenmiştir. Ayrıca çalışmalar biçimsel ve içerik olarak detaylandırılarak açıklanmıştır. Toplanan veriler ışığında elde edilen bilgilerin analizleri bulgular ve sonuçlar halinde teze eklenmiştir. Sonuç olarak kadın sanatçıların eserlerinde kadın figürlerinin yorumlanması üzerinden oluşturulan bu tez uygulama çalışmaları bölümüyle birlikte sanat literatürüne katkı sunmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
In the study titled“The Theme of Women in Turkish Female Painters' Art from 1990 to Present”, the effects of the theme of women in the works of Turkish female painters from 1990 to the present on the art of painting and on the researcher's own work were examined. Additionally, how female painters address the experience of being a woman in the art of painting and how they reflect the condition of being a woman in their works were discussed. Furthermore, it was determined that the problem of the thesis is how Turkish female painters address their culture and their own experiences in their works. Feminism, which began to be seen in England after the Enlightenment era, had a strong influence on the thought patterns and lifestyles of 18th century Europe. Research on women's rights increased in the 19th century, and the roles of women in society became the subject of various studies. In this respect, the ways in which the concept of femininity is addressed in both human history and art history were investigated, and the processes of Turkish female painters who emerged prominently after 1990 in dealing with the theme of women in their paintings were examined using qualitative research methods. The works of ten artists and their productions were analyzed using the method of artwork analysis within the scope of the study. In addition, the works were explained in detail both formally and in terms of content. The analyses of the information obtained considering the collected data were added to the thesis as findings and conclusions. As a result, this thesis, which was created through the interpretation of female figures in the works of female artists, aimed to contribute to the art literature with its application studies section.