Web 2.0 araçlarıyla desteklenen Türkçe derslerinin ilkokul 2. sınıf öğrencilerinin okuma ve yazma becerilerine etkisi
The effect of Turkish lessons supported with Web 2.0 tools on primary school 2nd grade students' reading and writing skills
  1. Tez No: 866196
  2. Yazar: PELİN İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE KUŞDEMİR KAYIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Araştırmada web 2.0 araçlarıyla desteklenen Türkçe derslerinin ilkokul 2. sınıf öğrencilerinin okuma-yazma becerilerine ve okuma-yazma tutumlarına etkisi araştırılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Gaziantep ilinde alt-sosyo ekonomik düzeydeki bir ilkokulda öğrenim gören 2. sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma deney ve kontrol grubundaki 46 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. 10 hafta süren uygulama sürecinde Türkçe dersleri deney grubunda web 2.0 araçlarıyla desteklenen ders planları doğrultusunda, kontrol grubunda ise 2019 Türkçe Öğretim Programı çerçevesinde rutin uygulamalar ile devam etmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Okuduğunu Anlama Başarı Testi”,“Okumaya Yönelik Tutum Ölçeği”,“Akıcı Okuma Ölçeği”,“Yazılı Anlatım Becerisine Yönelik Değerlendirme Rubriği”,“Yazma Özyeterlilik Testi”ve“Yazmaya Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Testlerden elde edilen ön test sonuçlarına bağımsız gruplar t testi, son test sonuçlarına ise kovaryans analizi uygulanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda deney grubu öğrencileri ve sınıf öğretmenine görüşme formları uygulanmış ve görüşmeler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; öğrencilerin okumaya yönelik tutum puanları, akıcı okuma becerisi, yazılı anlatım becerileri ve yazma öz yeterlikleri bakımından deney grubu lehine anlamlı farklılık elde edilmiş ancak okuduğunu anlama başarıları ve yazmaya yönelik tutum puanları açısından deney ve kontrol grubu arasında anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Uygulanan görüşme soruları değerlendirildiğinde; web 2.0 araçlarıyla işlenen Türkçe derslerinin öğretmen ve öğrenciler açısından eğlenceli, kolay ve akılda kalıcı olduğu, dersleri heyecanla bekledikleri, derse katılımın arttığı ve kalıcı öğrenmelerin gerçekleştiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca sınıf öğretmeni ve öğrenciler web 2.0 araçlarını diğer derslerde de kullanmanın faydalı olabileceğini belirtmiş, sınıf öğretmeni web 2.0 araçlarının kullanışlı, kolay ve pratik olduğu görüşünü bildirmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine the impact of web 2.0 supported Turkish courses on the reading and writing skills and attitudes of 2nd grade primary school students. A quasi-experimental model, one of the quantitative research approaches, was implemented. The research was conducted on 2nd grade students attending a primary school situated in a lower socio-economic area of Gaziantep province during the 2022-2023 academic year. The study involved 46 participants assigned to either the experimental or control group. Over a period of 10 weeks, the experimental group received Turkish language lessons guided by web 2.0 tools, while the control group followed the 2019 Turkish Language Teaching Programme framework.“The study employed several tools for data collection, including the ”Reading Comprehension Achievement Test,“ ”Attitude Towards Reading Scale,“ ”Fluent Reading Scale,“ ”Written Expression Rubric,“ ”Writing Self-Efficacy Test,“ and ”Attitude Towards Writing Scale." Independent groups t-test was applied to the pre-test results and covariance analysis was applied to the post-test results. Interview forms were administered to the students in the experimental group and the classroom teacher for the qualitative aspect of the research. A content analysis method was utilised to analyse the interviews. Based on the research findings, the experimental group displayed a significant improvement in students' attitudes towards reading scores, fluent reading achievement, written expression skills and writing self-efficacy. However, there was no significant difference between the experimental and control groups in terms of reading comprehension achievement and attitude towards writing scores. After evaluating the interview questions, it was determined that incorporating web 2.0 tools into Turkish lessons enhances learning for both teachers and students. The lessons are considered enjoyable, effortless, and unforgettable, and students eagerly anticipate them, leading to increased participation and permanent retention. Furthermore, the classroom teacher and students recommended employing web 2.0 tools in other lessons, supporting the idea that they are useful, uncomplicated, and convenient.