Osmanlı'dan günümüz Türkiye'sine kriminoloji bilimi
The science of criminology from Ottoman to today's Turkey
  1. Tez No: 866198
  2. Yazar: MESUT YOLAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Kriminolojinin Osmanlı'dan günümüz Türkiye'sine kadar olan serüveni bu çalışmada tetkik edilmiştir. Osmanlı Devleti'nin son yüzyılında sosyolojisinin iç ve dış etmenlere bağlı olarak farklılaşmasına paralel olarak suç olgusunda değişiklikler olmuştur. Özellikle şehirlerde asayişin temel problem olarak ortaya çıkması, suç ve suçlu ile olan mücadeleyi öne çıkarmıştır. Buna bağlı olarak bu istenmeyen alanı izole etmek ve çözüm üretmek için hem fikri hem de pratik anlamda teşebbüsler olmuştur. Osmanlı güvenlik bürokrasisi içerisinde, suçlu davranışlarının nedenlerine ulaşabilmek için Avrupa'daki bilgi, birikim ve müktesebat öğrenilmeye ve öğretilmeye çalışılmıştır. Lombroso, Garofalo, Ferri gibi öncü kriminologların eserleri Osmanlı matbuatında gazetelerde, dergilerde çeviri yoluyla yayımlanmıştır. Osmanlı kolluk birimlerinin hazırlamış olduğu istatistikler suçluyu tanıma çalışmaları açısından önemli bilgi setleridir. Ayrıca kriminalistik ve adli tıp alanındaki temel oluşturma ve geliştirme çalışmaları, Cumhuriyet için kriminoloji alanında önemli bir dayanak oluşturmuştur. Cumhuriyet'e geçişle birlikte kriminoloji biliminin ülke içerisinde bağımsız bir yapıya evirilme çabası, istenilen düzeyde olmasa da devam etmiş ve günümüzde bu süreç ağır aksak da olsa devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The adventure of criminology from the Ottoman Empire to modern Turkey was examined in this study. In the last century of the Ottoman Empire, there were changes in the phenomenon of crime in parallel with the differentiation of sociology depending on internal and external factors. The emergence of public order as a main problem, especially in cities, has highlighted the fight against crime and criminals. Accordingly, there have been attempts, both intellectual and practical, to isolate this unwanted area and produce solutions. Within the Ottoman security bureaucracy, efforts were made to learn and teach European knowledge, experience and acquis in order to reach the reasons for criminal behavior. The works of pioneer criminologists such as Lombroso, Garofalo and Ferri were published in translation in newspapers and magazines in the Ottoman press. Statistics prepared by Ottoman law enforcement units are important information sets for criminal identification efforts. In addition, the foundation and development studies in the field of criminalistics and forensic medicine have formed an important basis in the field of criminology for the Republic. With the transition to the Republic, the effort to evolve the science of criminology into an independent structure within the country continued, although not at the desired level, and today this process continues, albeit slowly.