Antikoagülan tedavinin izlenmesinde iki farklı kan alma yönteminin karşılaştırılması: Vena ponksiyon ve periferik venöz kateter
Comparison of two distinct blood collection techniques in monitoring anticoagulant therapy: Venous puncture and peripheral venous catheterization
- Tez No: 86621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
53 7. ÖZET Araştırma vena ponksiyon ve periferik venöz kateterlerden alınan kan örnekleri ile incelenen protrombin zamanı (PT) ve aktive parsiyel tromboplastin zamanı değerleri arasında farklılık olup olmadığını incelemek a- macıyla karşılaştırmalı kesitsel bir çalışma olarak planlandı. Eylül 1997 - Haziran 1998 tarihleri arasında İ.Ü.Kardiyoloji Enstitü sü Koroner ve Kalp-Damar Cerrahisi Yoğun Bakım Üniteleri ve servislerde bulunan; antikoagülan tedavi uygulanan ve periferik venöz kateter takılı hasta grubundan 120 olgu alındı. Veri toplama aracı olarak olguların demografik özelliklerini, periferik venöz kateterle ilgili bilgileri, kan örneği alma işleminde kullanılan malzemeyi ve test sonuçlarını içeren bilgi toplama formu kullanıldı. Bir olgu dan PT ve aPTT ölçümü için vena ponksiyon ile alınan kan örneği kontrol gru bu, periferik venöz kateterden alınan kan örneği ise deney grubu olarak kabul edildi. İstatistik analizler SPSS paket programında anlamlılık sınırı 0.0S alı narak yapıldı. Karşılaştırmalarda student t testi, bağımlı gruplar için student t testi, ki kare testi, varyans analizi bazı değişkenler arasında bağıntıyı saptamak için korelasyon analizi uygulandı. Değerlendirme sonuçlarına göre vena ponksiyon ve periferik venöz kateterlerden alınan kan örnekleri ile incelenen PT ve aPTT değerleri arasında klinik öneme sahip bir fark olmadığı saptandı. Elde edilen bu sonuç doğrultusunda uzun süre hastanede bulunan ka nama riski taşıyan ve sık kan örneği alınması gereken hastalarda periferik venöz kateter kullanımı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 54 COMPARISON OF TWO DISTINCT BLOOD COLLECTION TECHNIQUES IN MONITORING ANTICOAGULANT THERAPY: VENOUS PUNCTURE AND PERIPHERAL VENOUS CATHETERIZATION This study was performed on a comparative cross-sectional basis to investigate whether there was difference between prothrombin time (PT) values and those of activated partial thromboplastin time (aPTT) derived from blood collected via venous puncture and peripheral venous catheterization. A total of 120 patients were selected from patients receiving anticoagulant therapy and on peripheral venous catheterization in critical care units of Coronary and Cardiac and Vascular Surgery in the Cardiology Institute of Istanbul University between September 1997 and June 1998. Data were collected using a questionnaire addressing demographic features of patients, their knowledge about peripheral venous catheterization, device used to collect blood and test results. Blood sample obtained to estimate PT ant aPTT values from a patient via venous puncture constituted the control group, and that collected via peripheral venous catheterization comprised the study group. Statistical analyses were made using the SPSS statistical package, taking 0.05 as the significance level. Comparisons were made using Student's t-test, while dependent groups were analyzed with Student's t-test, chi-square test, and analysis of variance. Correlation analysis was employed to determine the relationship between variables. No clinically significant difference was found between the values of PT and aPTT obtained from blood samples collected through venous puncture and peripheral venous catheterization. The results of this study suggests use of peripheral venous catheterization in patients with prolonged hospitalization, who are at risk for hemorrhage, and in those requiring frequent blood collection.