Psikiyatri kliniğinde hemşirelerce yürütülen hasta kabul uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of patient admission applications done by the nurses in the psychiatric clinic
- Tez No: 86620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
VIII.OZET: Araştırma, psikiyatri kliniğine yatan hastaların, psikiyatri kliniğine yatıyor olmaktan dolayı yaşadıkları anksiyeteyi, kabul sonrası rahatlama durumlarını, hemşirelerce yapılan hasta kabul uygulamaları ile ilgili görüşlerini belirlemek ve kabul uygulamalarını değerlendirmek amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmada, Spielberger tarafından geliştirilen, Öner ve Le Compte tarafından geçerlik ve güvenilirlik çalışması yapılmış Durumluk-Kaygı Envanteri kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan hasta kabul uygulamalarını değerlendirme formu l,H aracılığı ile toplanmıştır. Araştırma sonucunda verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde khi-kare ve iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi kullanılmıştır. Araştırma, Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Psikiyatri Kliniği'nde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Aralık 1997-Mayıs 1998 tarihleri arasında psikiyatri kliniğine kabul edilen 95 hasta oluşturmuştur. Araştırma bulgularına göre hastaların yarıdan fazlasının hastaneye yatmaktan dolayı endişeli oldukları, endişelenme nedenlerinin çoğunlukla hastanede olabilecekleri bilmeme, tedavi ve sonuçlan hakkında belirsizlik, hastaneler hakkında genel bir rahatsızlık olduğu belirlenmiştir. Hastalar özellikle psikiyatri kliniğine yatıyor olmaktan dolayı korku, tedirginlik, endişelenme, yalnızlık, çaresizlik duygularını daha fazla yaşamakla birlikte utanma, suçluluk duyma, kızgınlık duyguları da belirtmişlerdir. Hastaların hastaneye yatma ile ilgili endişeleri Durumluk-Kaygı Envanteri aracılığı ile belirlenmiş ve anksiyete ortalama puanları 44. 5, olarak bulunmuştur. Bu orta düzeyde anksiyeteden biraz yüksektir. Ayrıca hastaların kliniğe geldiklerinde yaşadıkları bu endişenin hemşireler tarafından fark edildiği, hemşirelerin hastaları rahatlatarak güven duygularını artırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY This search has been done as defining in order to sum up the admission practices, to define the patients opinions about admission of patient, the patients placed to the clinic and their staying in the clinic their anksiyete and their relieve situations after admission. In this search, Status - Trait Anxiety Inventory developed by Spielberger and worked on its validity and confidence by Öner and I,e Compete has been used. The data's have been collected by means of the form I. II of sum up the patients admission practices prepared by researcher have been collected. In the end of this search the significance test two quenages difference t test and Khi-Kare in the statisticsal sum up of the data's has been used. This research has been done in the psychiatry clinic of the Cumhuriyet University search and Application Hospital. The exampling of the search was consist of as patients laced to the psychiatry clinic in December 1997 and May 1998. According to the search results, the more of the half of the patients were anxious, the reasons of their anxious mostly was their unlanowing what things would happen in the hospital, uncertainty about the treatment and its results, a general discomfort about hospitals have been determined. The patients especially because they were placed to the psychiatry clinic were in fear, uneasiness, anxiety, loneliness, helplessness and also they were in shame feeling of guilty and their senses of anger has showed. When the patients anxieties about their placing to the hospital by means of Status - Trait Anxiety Inventory their average anksiyete levels is 44,5. This is a bit higher than middle level anksiyete. And also when the patients came to the hospital and they felt this anxiety was realiced by nurses and so the nurses increased.