C. Ü. Hastanesi Genel Cerrahi servisinde hasta ve hemşirelerin postoperatif ağrıyı değerlendirmeleri
The Assessment of the patients and nurses on postoperation pain in C. Ü. Hospital General Surgery Clinic
  1. Tez No: 86623
  2. Yazar: BAHRİYE BARUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, General Surgery, Nursing
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
VII. ÖZET Bu araştırma ameliyat sonrası hastaların yaşadıkları ağrıyı hemşi reler ve hastaların benzer doğrultuda değerlendirip, değerlendiremedikleri ve bunu etkileyen hastaya ait bireysel faktörleri belirlemek amacıyla tanım layıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hiz metleri Araştırma ve Uygulama Hastanesi Genel Cerrahi Servisinde batın ameliyatı olan 71 hasta ve bu serviste çalışan 1 1 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada veriler iki ayrı soru formu ve Visual Analog Skala aracılığı ile toplanmıştır. Hastaların tanıtıcı özelliklerini, ağrı ve ameliyat deneyimlerini, ameliyat türlerini belirlemek amacıyla Form I Bölüm I, preoperatif son gün de, hastaların ağrı ifadelerini, hastaya ve hemşireye ait ağrı sko damalarını ve hemşirenin hastanın ağrı şiddetine karar verme durumlarını belirlemek amacıyla Form I Bölüm II postoperatif ilk 8 saatten sonraki 24 saat içerisin de uygulanmıştır. Hemşirelerin tanıtıcı özelliklerinin, ağrı ile ilgili bilgi edin me yollarını ve hastaların ağrılarını değerlendirme kriterlerini belirlemek amacıyla Form II uygulanmıştır. Hasta ve hemşirelerin ameliyat sonrası dö nemde ağrı puanları Visual Analog Skala aracılığı ile belirlenmiştir. Visual Analog Skala soru formları uygulanmadan önce hasta ve hemşirelere tanı tılmış, ameliyat sonrası dönemde hastanın ağrı bildirimi olduğunda her iki gruba uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde iki yüzde arasındaki farkın önemlilik testi, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, iki eş arasındaki farkın önemlilik testi, Kruskal-Wallis testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; hemşirelerin hastanın ağrı sını değerlendirmek için verdikleri ağrı puan ortalamaları, hastaların kendi ağrıları için verdikleri ağrı puan ortalamalarından belirgin bir şekilde düşük olduğu yapılan istatistiksel değerlendirmede saptanmıştır. 39Hastaların büyük bir çoğunluğunun ağrı puanları skor 5 ve 9 ara sında, hemşirelerin hastaların büyük bir çoğunluğu için verdikleri ağrı puan ları, skor 2 ve 5 arasında olduğu belirlenmiştir. Hastalardan hiç birisi kendi ağrısının şiddeti için skor 1'i işaretlemezken, hemşirelerin 5 hasta için skor 1'i işaretledikleri bulunmuştur. Ayrıca, 13 hastanın kendi ağrısının şiddeti için skor 8 ve 9'u işaretlediği, hiç bir hemşirenin hastanın ağrısının şiddeti için skor 8'den fazlasını işaretlemediği belirlenmiştir. Hemşirelerin sadece %29.6'sı hastanın ağrısını hastayla benzer doğrultuda değerlendirmiştir. Hastaların yaşının ve ameliyat türünün, hastanın ağrısının şiddetini etkilediği (p0.05). 40
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY The present study was performed to evaluate judgement of postope rative pain by wiew of both patients and nurses with details of influenced personal factors. Subjects of present study were 71 consecutive abdominal surgical cases and 11 nurses in the deparment of general surgery, Cumhuriyet University. All dates were collected via two different question sheets and visual analog scala. First question sheets (Form I) were included two different category of questions. First category of questions (Form I Section I) were used preo perative^ to identify patients medical history, pain perception and type of operation will be held. Second category of questions (form I section II) were used between postoperative 8tn and 24tn hours for pain scoring of patients and nurses, pain description of patients and conclusion criterias of nurses for pain intensity. Second question sheets (form II) were used for identification of nur ses personal experience, their comprehending and evauating pain intensity of patients. Visual Analog Scala pain scores of both patients and nurses. All question forms were introduced and used by both patients and nurses for description of pain intensity. Student t, Mann Whitney U and Kruskall Wallis tests were used for statistical analysis. According to the results, pain evaluation scores of nurses were lower than pain scores of patinets and difference was statistically significant. While most patients pain scores ranging between 5 and 9, nurses scoring were between 2 and 5. Although five patients were evaluated facing with 41minimal pain intensity by nurses, there was no minimal patient scoring. While 13 patients were scoring their pain degree between 8 and 9 intensity, no nurses pain score was more than 8. Only 29.6% of nurses evaluated patients pain intensity properly. As a conclusion; age and type of operation are mainly important factors that influance pain perception of patients (p0.05). 42