Örgütsel empati ve örgütsel öğrenme arasındaki ilişkiler
Relationships between organizational empathy and organizational learning
  1. Tez No: 866234
  2. Yazar: GÜLAY MURAT EMİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ELÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
“Empati”kavramı bireysel anlamda ve bireyler arasındaki ilişkilerde oldukça önemli bir kavram olarak dikkat çekmektedir. Kişilerin, karşısındaki bireyi anlaması, onun nasıl hissettiğini hissedebilmesi ve buna göre bir tepki veya davranış geliştirebilmesi için empati çok önemlidir. Empati, etkili iletişimin kurulmasını güçlendiren, insan ilişkilerinin temelini şekillendiren, insanlar arasındaki engelleri kaldırarak, deneyimlerimizi başkalarıyla paylaşmamızı sağlayan bir güçtür. Bireyler arasındaki ilişkilerde bu denli önemli olan bir kavram, organizasyonlar için de oldukça önem teşkil etmektedir. Organizasyonu oluşturan çalışanların birbirlerini anlayabilmesi, kendilerini bir diğerinin yerine koyabilmesi ve olayları diğer çalışanlar açısından görebilmesi; işgörenler arasındaki ilişkinin niteliği ve organizasyonun işleyişi açısından mutlaka dikkate alınması gereken bir husustur. Literatürde, empatinin önemine vurgu yapan çalışmalar olmasına rağmen, günümüze kadar örgütsel empati ve örgüt çıktılarına katkısını araştıran ampirik bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu sebeple, bu çalışmanın amacı örgütsel empati ve bu kavramın bazı örgütsel çıktılarla olan ilişkisini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, örgütsel empati ve örgütsel öğrenme arasındaki ilişki incelenmiş ve daha kapsamlı sonuçlara ulaşabilmek için bu ilişkide, örgütsel kimlik ve kişiler arası yardım davranışının ara değişken etkileri araştırılmıştır. Bu kapsamda, Marmara Bölgesi'nde faaliyet gösteren 270 firmadan, anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Gerçekleştirilen analizlerden elde edilen sonuçlara göre; i-) Örgütsel empati ile örgütsel öğrenmenin pozitif ilişkili olduğu, ii-) Örgütsel kimliğin, örgütsel empati ve örgütsel öğrenme ilişkisinde ara değişken etkisinin olduğu, iii-) Kişiler arası yardım davranışının, örgütsel empati ve örgütsel öğrenme ilişkisinde ara değişken etkisinin olduğu ve iv-) Örgütsel kimlik ve kişiler arası yardım davranışının, örgütsel öğrenme ve örgütsel kimlik arasındaki ilişkide seri aracılık etkisinin olduğu bulgulanmıştır. Elde edilen sonuçlar neticesinde, araştırmacılara ve yöneticilere bazı öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of“empathy”attracts attention as a very important concept in the individual sense and in the relationships between individuals. Empathy is very important for people to understand another individual, to feel how that individual feels, and to develop a reaction or behavior accordingly. Empathy is a power that strengthens effective communication, shapes the basis of human relations, removes barriers between people and enables us to share our experiences with others. Just as it is very important in relationships between individuals, this concept is also very important for organizations. The ability of the employees who make up the organization to understand each other, to put themselves in each other's shoes and to see things from the perspective of other employees is an issue that must be taken into consideration in terms of the nature of the relationship between the employees and the functioning of the organization. Although there are studies in the literature that emphasize the importance of empathy, no empirical study has been found investigating organizational empathy and its contribution to organizational outcomes. For this reason, the aim of this study is to investigate organizational empathy and the relationship of this concept with some organizational outcomes. For this purpose, the relationship between organizational empathy and organizational learning was examined, and the mediator effects of organizational identity and interpersonal helping behavior in this relationship were investigated in order to reach more comprehensive results. In this context, data was collected from 270 companies operating in the Marmara Region by survey method. According to the results obtained from the analyzes carried out; i-) There is a positive relationship between organizational empathy and organizational learning, ii-) Organizational identity has a mediating effect on the relationship between organizational empathy and organizational learning, iii-) Interpersonal helping behavior has a mediating effect on the relationship between organizational empathy and organizational learning, and iv- ) organizational identity and interpersonal helping behavior have a serial mediator effect on the relationship between organizational learning and organizational identity has been found.