Aspirasyon öncesi ve sonrası hastalara %100 O2 vermenin hipoksinin önlenmesi üzerine olan etkisi
Effect of preventing hypoxemia of the patients who were given 100 percent O2 for before and after suction
- Tez No: 86625
- Danışmanlar: PROF.DR. MELİHA ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
VIII. ÖZET Bu araştırma Nöroloji ve Nöroşirurji servisinde yatmakta olan mekanik ventilatöre bağlı olmayan endotrakeal tüp ya da trakeostomisi olan hastalarda aspirasyondan önce ve sonra 1 dakika süreyle % 100 oksijen vermenin, hipoksiyi önleme üzerine olan etkisini belirlemek amacıyla deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın ömeklemini Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Hastanesinde mekanik ventilatöre bağlı olmayan endotrakeal tüp ya da trakeostomi asplrasyonuna ihtiyaç duyulan 18-65 yaş arası 20 bitey eHlştürmalttadiri iŞftli$Hin«lfl demografik özellikleri belirlemek amacıyla“Hasta Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. O2 vermeden endotrakeal tüp ya da trakeostomi aspirasyon öncesi ve sonrası, daha sonra aspirasyonda önce ve % 100 Oksijen 1 dakika süreyle verilmesinden sonra hastada radiyal arterde bulunan kanülden alınan kanların, biyokimya laboratuvarında Pa02, PaC02, SaÛ2 değerlerine bakılarak veriler toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tekrarlı ölçümler de varyans analizi ve Tükey testi, korelasyon analizi yapılmıştır. Tanı ile Pa02, PaC02'in istatistiksel olarak değerlendirilmesinde Kruskalwallis, Mann Whitney-U testi kullanılmıştır. Araştırmamn sonunda hastalara O2 vermeden yapılan trakeostomi ya da endotrakeal tüp aspirasyon uygulamasında, aspirasyon öncesi Pa02 ve O2 satürasyonunda aspirasyon sonrasında düşme görülürken, PaC02 düzeyinin aspirasyon öncesine göre bir artış gösterdiği saptanmıştır. Aspirasyon öncesi hastalara 1 dakika % 100 O2 vermeden önce kandaki Pa02 ve SaÛ2 miktarı ile 1 dakika % 100 O2 verilmesinden soma Pa02 ve Sa02 öncekine göre bir düşme göstermemiş normal ya da 4 - 5 birimlik yükselme göstermiştir. Ancak PaCÛ2 miktarında anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir. Hastaların yaşı, cinsiyeti ve tanısı Pa02, PaCÛ2 düzeyleri ile karşılaştırıldığında ise anlamlı ilişki olmadığı ortaya çıkmıştır. Ancak yaş arttıkça Pa02'nin azaldığı saptanmıştır. Hastaların hemoglobin değeri arttıkça SaÛ2 de artma olduğu, vücut ısısı yükseldiğinde ise PaÜ2 azaldığı ortaya çıkmıştır. 35Hemşirelerin, trakeostomi ya da endotrakeal tüp aspirasyonu öncesi ve sonrası hastalara 1 dakika süreyle % 100 Oksijen verilmesi ve bu konuda eğitim programlarının düzenlenmesi, hemşirelerin ve hekimlerin aspirasyon öncesi ve sonrası hastanın kan gazlarını yakından takip etmeleri ve sağlık personelinin aspirasyon yaparken hipoksinin belirtileri ile ilgili farkındalık düzeylerinin belirlenmesi konusunda bir çalışmanın yapılması önerilmiştir. 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been carried out as an experimental study on the patients who were hospitalized in the service of neurology and neuroscience. The aim of this study was to determine the effect of preventing hypoxemia of the patients who were given 100 per cent O2 for 1 minute before and after aspiration. These patients who have endotracheal tracheostomy were not connected with mechanic ventilator. The samples of this research contained 20 individuals who, were between the age of 1 8 and 65, were hospitalized in the University of Cumhuriyet Research and Practise Hospital. They are all in need of aspiration of endotracheal tube or tracheostomy yet they were not connected with mechanic ventilator. In this research patient evaluation form was used in order to define the demographic characteristics of the patients. First, it was not given O2 before and after aspiration to the patients with endotracheal tube or tracheostomy. Then it was given 100 per cent O2 before aspiration for 1 minute to the patients. Later bloods were taken from cannula, located in radial artery and sent to the biochemistry laboratory. And at last, the data were taken from these blood results of Pa02, PaCC>2 and Sa02. At the repeated laboratory researchs ; the analyze of the variance, the test of Tukey and analyze of correlation were fulfilled for the evaluation of the data. The test of Kruskalwallis, Mann, Whitney-U were also used for the evaluation of statistical symptom, PaC>2 and PaCC>2. At the end of the research, having given O2 during aspiration application to the patient with tracheostomy or endotracheal tube, the Pa02 and SaC>2 have decreased after aspiration. Yet comparing with the before aspiration it is seen to be manifested that the level of PaCC2 of the patients were compared with the level of PaCC>2. It is exposed that there was no meaningful relation between them. Yet, it is seen that PaC>2 has decreased when the ages of the patients have increased. It is revealed that when the hemoglobin amount of patient has increased, the SaC>2 level has increased too. As for the body temperature; as soon as it has increased, the PaÜ2 has decreased as well. Nurses should give 100 per cent O2 for 1 minute before and after aspiration to the patients with tracheostomy and endoctracheal tube and it should be prepared educational programme about this subject matter. Nurses and doctors should follow up the patients' blood gases before and after aspiration and it is proposed that an investigation and working should be done about health staffs awareness of symptom of hypoxemia when they get their patient to aspirate. 38