Kapalı sistem aspirasyonlarından önce ve sonra hastalara %100 oksijen vermenin hipokseminin önlenmesi üzerine olan etkisinin incelenmesi
Determinatoin of the effect of giving 100% oxygen on oxygenation before and after closed system suctioning
- Tez No: 124257
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV DRAMALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmada kapalı sistem ile aspirasyon uygulandığında, aspirasyon öncesi ve sonrası hastalara 1 dk %100 oksijen verilmesinin oksijenasyon ve hemodinamik parametreler üzerindeki etkilerini saptamak amaçlanmıştır. Araştırma kapsamına; Eylül-Aralık 2002 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun bakım Ünitesi'nde yatmakta olan, olasılıksız örneklem yöntemi ile seçilen, mekanik ventilasyon desteğindeki, 18 yaş üzeri 30 hasta dahil edilmiştir. Aynı hasta üzerinde aspirasyon öncesi ve sonrası 1 dk % 100 O2 verilmeden ve verilerek olmak üzere iki ayrı yöntemle aspirasyon yapılmıştır. Hastanın aspirasyon gereksinimi olduğunda (I. Uygulama); öncelikle kan gazı örneği alınmış, aspirasyon uygulanmış ve tekrar kan gazı örneği alınmıştır. Aynı hastanın bir sonraki aspirasyon endikasyonu olduğunda (II. uygulama); kan gazı örneği alınmış, aspirasyon öncesi ve sonrası hastalara 1 dk % 100 oksijen verilerek hasta aspire edilmiş ve hemen arkasından yine kan gazı örneği alınmıştır. Her iki uygulamada da aspirasyon öncesi, hemen sonrası (O.sn), 30 sn sonrası ve 60 sn sonrası; nabız sayısı, SaÛ2 değeri ve ortalama arter basıncı kayıt edilmiş ve aradaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığı test edilmiştir. Araştırma sonuçlarım etkileyebileceği için, her iki uygulama esnasında da hastaların ventilator modu, PEEP düzeyleri, pozisyonu ve FIO2 değerlerinin aynı, beden ısısı ve hemoglobin değerlerinin benzer olması sağlanmıştır. Bu araştırmanın sonucunda; aspirasyon öncesi ve sonrası 1 dk % 100 O2 verilerek uygulanan aspirasyonlarda; hastaların aspirasyon sonrası PaÛ2, SaÜ2 ve OAB değerleri, O2 verilmeden yapılan aspirasyonlara göre anlamlı derecede yüksek bulunmuş, PaCÛ2 ve nabız sayısı ise değişmemiştir. Aspirasyon sonrası PaÛ2 ve aspirasyondan hemen sonraki SaC>2, aspirasyon öncesine göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Her iki uygulama esnasında da hastalarda aspirasyon öncesi veya sonrası hipoksemi görülmemiştir. Sonuç olarak kapalı aspirasyon sistemi kullanıldığında hastalara aspirasyon öncesi ve sonrası %100 oksijen verilmesinin bu çalışmada hipoksemi görülmediği için gerekli olmadığı söylenebilir. Fakat bu araştırmada hipoksemi olmaması araştırma kapsamına alman hastaların aspirasyon öncesi PaÛ2 değerlerinin yüksek olmasına ve literatür doğrultusunda güvenli aspirasyon için önerilen basamakların uygulanmasına bağlanabilir. Bu nedenle kapalı sistem aspirasyonlarda %100 O2 verilmesi PaÛ2 ve SaCV yi anlamlı düzeyde arttırdığı için mekanik ventilator desteğine rağmen durumu kritik olan hastalarda önerilebilir. 42
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF THE EFFECT OF GIVING 100% OXYGEN ON OXYGENATION BEFORE AND AFTER CLOSED SYSTEM SUCTIONING ABSTRACT The aim of this self controlled, experimental study is to examine the effects of giving 100% O2 for 1 minute before and after suctioning on oxygenation and hemodynamic parameters, using closed suctioning system. The study was conducted between September and December 2002, on 30 mechanically ventilated anaesthesiology patients over 18 years of age randomly assigned at the Anaesthesiology and Reanimation Intensive Care Unit of Ege University Research and Application Hospital. Two suctioning methods were applied on each patient. One of them involved giving 100% O2 for 1 minute before and after suctioning. The other was without hyperoxygenated. When suction was required, the patient was suctioned according to literatures. Arterial blood gases (ABGs) samples were drawn before and after suctioning (first application). When the same patients required subsequent suctioning it was then performed by giving 100% 02 for 1 minute before and after suctioning (second application). The ABGs were again drawn before and after suctioning. Heart rate, Arterial Oxygen Saturation (Sa02) and Mean Arterial Pressure (MAP) were recorded before, immediately after (O.second), 30 seconds and 60 seconds after the suctioning in both of the two methods and then analysed in order to see whether the differences in two application were significant. During both suctioning methods, ventilatory parameters, PEEP levels, FIO2, haemoglobin levels, body temperatures and position of the patients were controlled to be sure that these did not effect the results when compared to those without 100% O2 before and after suctioning. As the result of this study, PaÛ2, Sa02 and MAP were found to be significantly higher, PaCÜ2 and heart rate were the similar in patients who received 100 % O2 for 1 minute before and after suctioning. In the second application, PaÛ2 at after suctioning, and SaÛ2 at immediately after suctioning(O.sec) were found significantly higher when compared to those before suctioning. Hypoxemia was not seen before or after the suctioning during either applications so it may be said that giving 100 % 02 for 1 minute before and after suctioning is not necessary when using closed suction systems. Because hypoxemia was not seen, it may be recommended that giving 100 % O2 for 1 minute before and after suctioning should be determined according to SaÛ2, PaÛ2 and general state of patients. 43