Hanehalkı yenilenebilir enerji kullanımını etkileyen faktörlerin araştırılması
Investigation of factors affecting household renewable energy use
  1. Tez No: 866271
  2. Yazar: YAĞMUR BURAK ŞİŞECİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKERİM KARAASLAN, DOÇ. DR. KÜBRANUR ÇEBİ KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Enerji, Econometrics, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tüketiciler, ekonomik kaygılara bağlı olarak da yenilenebilir enerji kaynaklarını tercih edebilme ihtimalleri vardır. Sosyal sorumluluğa önem veren işletmeler sürdürülebilirliğe olan merbutiyeti göstermek için yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanabilirler. Yenilenebilir enerjiye destek verilmesi ülkemizde istihdamı artırabilir, ekonomiye fayda sağlayabilir.Hanehalklarının yenilenebilir enerji kullanımına etki eden faktörlerin neler olduğu ve etki boyutlarının ne olduğu araştıran bu çalışmada Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mikro veri setlerinden Hanehalkı Bütçe Araştırması veri seti kullanılacaktır, Bu anket yıllık olarak yapılmaktadır. Hanehalkı bütçe araştırması veri seti Türkiyeyi temsil niteliği taşımaktadır. Veriler ham veri halinde TÜİK tarafından talep üzerine gönderilmektedir. Verilerin düzenlenmesi ve analiz edilmesi için Microsoft Excel ve Stata programları kullanılacaktır. Verilerin analizi için bağımlı değişkenin kategorik olduğu durumlarda veri setini analiz etmeye imkan sunan Kesikli Tercih Modelleri kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Consumers may also choose renewable energy sources depending on economic concerns. Businesses that care about social responsibility can use renewable energy sources to demonstrate their commitment to sustainability. Supporting renewable energy can increase employment in our country and benefit the economy. In this study, which investigates the factors affecting the use of renewable energy by households and what their impact dimensions are, the Household Budget Survey data set, one of the micro data sets of the Turkish Statistical Institute (TUIK), will be used. This survey is conducted annually. . The household budget research data set is representative of Turkey. The data is sent in raw data by TURKSTAT upon request. Microsoft Excel and Stata programs will be used to organize and analyze the data. Discrete Choice Models, which allow analyzing the data set in cases where the dependent variable is categorical, will be used to analyze the data.