19.yüzyılın son çeyreğinde Osmanlı'da Bulgar kadınının eğitimi ve örgütlenmesi
19th century Bulgarian women's education and organization in the Ottoman Empire
  1. Tez No: 866291
  2. Yazar: AYLİN VATANSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
19 yüzyılın son çeyreğinde Osmanlı'da kadınların eğitim ve örgütlenmesini incelemenin birkaç yolu bulunmaktadır. Bunlardan biri, kadın hareketlerinin doğuş hikayesini, Osmanlı İmparatorluğu'nda yer alan farklı topluluklar arasında ulusal fikrin gelişimine dair büyük anlatıya entegre etmektir. Bu inceleme yönteminin getirisi olarak, kadınların eğitilmesi ve örgütlenmesi gibi faaliyetleri Bulgar ulusal aydınlanmasından bağımsız incelemek mümkündür değildir. Dolayısıyla, kullanılan bu yöntem sayesinde Bulgar milli uyanışında, kadınların oynadığı önemli rol ve bu rolle birlikte, Bulgar kadınlarının eğitim ve örgütlenme anlamında elde ettiği kazanımlardan bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the last quarter of the 19th century, there are several ways to study women's education and organization in the Ottoman Empire. One of them is to integrate the story of the birth of women's movements into the grand narrative of the development of the national idea among different communities in the Ottoman Empire. The implication of this method of analysis is that it is not possible to examine activities such as women's education and organization in isolation from the Bulgarian national enlightenment. Therefore, this methodology is used to examine the important role of women in the Bulgarian national awakening and the educational and organizational achievements of Bulgarian women.