Tuzla'da yaşayan 50 yaş üstü bireylerin yaş algısı ve etkileyen değişkenlerin incelenmesi
Age perceptions of the individuals over 50 years of age living in Tuzla district and the related factors
  1. Tez No: 866290
  2. Yazar: PINAR KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRU PEMRA CÖBEK ÜNALAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş ve Amaç: Yaş algısı kişinin yaşlanma öngörüsünü yansıtmaktadır. Yapılan çalışmalarda yaş algısı ile beklenen yaşam süresi gibi sağlıklı olma halini gösteren parametrelerin etkilendiği gösterilmiştir. Daha olumlu bir yaşlanma ve genç/dinç yaş algısı zaman içinde daha sağlıklı ve hatta uzun bir yaşama neden olabilmektedir. Çalışmamızın amacı; Tuzla ilçesinde yaşayan 50 yaş ve üstü bireylerin yaş algısını öğrenmek ve bunu etkileyen değişkenleri incelemektir. Bu çalışma sonrasında birinci basamakta çalışan sağlık profesyonellerine toplumun sağlıklı olma durumunu geliştirebilecek mesajlar oluşturmak mümkün olacaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızın evrenini, İstanbul'un kır-kent yapısındaki bir ilçesi olan Tuzla'da yaşayan 50 yaş ve üstü bireyler oluşturmaktadır. Veriler Tuzla ilçesinde bulunan sosyal alanlarda ve o alanların civarındaki Aile Sağlığı Merkezlerinde rastgele toplanmıştır. %95 güven aralığı, %5 hata payı kullanılarak hesaplanan örneklem büyüklüğü 383 kişi olup toplamda 387 kişiye ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak sosyodemografik, sağlıkla ilişkili ve yaşla ilişkili sorular içeren 34 soruluk bir veri toplama formu, 15 soruluk beşli Likert ölçeği içeren Sağlık Algısı Ölçeği ve her kategori için 5 puanlık skala içeren 8 kategoriden oluşan COOP-WONCA İşlevsel Durum Ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel analizler ve verilerin kaydedilmesi için SPSS 26.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Kategorik değişkenler için Pearson Ki Kare ve Fisher Exact Testi, Normal dağılan sürekli değişkenler arasında T-Testi ve ANOVA, dağılmayanlar için Kruskal Wallis testi, bir ölçümün değerini tahminlemede Basit Doğrusal Regresyon kullanılmıştır. Anlamlı bulunan veriler en son Multinominal Lojistik Regresyon ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Age perception reflects a person's prediction of aging. Previous studies have shown that age perception is affected by the parameters indicating a state of health, such as life expectancy. A more positive perception of aging and a youthful/vibrant age perception over time can lead to healthier and even a longer life. The aim of our study is to understand the age perception of individuals aged 50 and above living in the Tuzla district and to examine the variables influencing it. After this study, it will be possible to constitute messages to promote the health status of the community for primary healthcare professionals. Method: The population of our study consists of individuals aged 50 and above residing in a semi urban Tuzla district of Istanbul. Data were randomly collected in social areas within Tuzla district and the surrounding Primary Health Care Centers. The sample size calculated using a 95% confidence interval and a 5% margin of error, was determined to be 383 individuals, with a total of 387 individuals reached. As data collection tools, a 34-item questionnaire containing sociodemographic, health-related, and age-related questions, a Perseption of Health Sclae consisting of 15 items using a five-point Likert scale, and a COOP-WONCA Charts consisting of 8 charts with a 5-point scale for each chart were utilized. Statistical analysis and data recording were conducted using SPSS 26.0 statistical package program. For categorical variables, Pearson Chi-Square and Fisher's Exact Test were used, while for normally distributed continuous variables, T-Test and ANOVA were employed. For non-normally distributed variables, Kruskal-Wallis test was utilized, and Simple Linear Regression was used for predicting the value of a measurement.