Covid 19 pandemisi sonrası lise öğrencilerinin fiziksel aktiviteye katılım motivasyonunun araştırılması
Investigation of high school students' motivation to participate in physical activity after the Covid 19 pandemic
  1. Tez No: 866307
  2. Yazar: AZAD KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, Covid-19 pandemisinin lise öğrencilerinin fiziksel aktiviteye katılım motivasyonları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Pandeminin getirdiği kısıtlamalar ve uzaktan eğitim süreci, gençlerin fiziksel etkinliklere katılımını olumsuz yönde etkilemiş olabilir. Bu nedenle, araştırma, lise öğrencilerinin pandemi sonrası fiziksel aktivitelere katılım motivasyonlarını anlamak için kapsamlı bir inceleme sunmayı hedeflemektedir. Çalışmada, öğrencilerin pandemi dönemindeki fiziksel aktivite alışkanlıkları, motivasyon seviyeleri, aktivite tercihleri ve motivasyonlarını artırmak için önerdikleri stratejiler kapsamlı anketler ve odak grup görüşmeleri aracılığıyla belirlenecektir. Elde edilen veriler, pandemi öncesine göre motivasyon düzeylerindeki değişiklikleri, motivasyonu etkileyen faktörleri ve öğrencilerin fiziksel aktiviteye katılımını teşvik etmek için önerilen çözümleri içerecektir. Sonuçlar, fiziksel aktiviteye katılım motivasyonunu ölçen bir ölçeğin sonuçlarını gösteriyor. Ölçeğin farklı maddelerine verilen yanıtlar incelendiğinde, katılımcıların çoğunlukla“kesinlikle katılıyorum”ifadesini kullandıkları görülüyor. Ölçek alt boyutlarına bakıldığında, bireysel nedenlerin ortalaması çevresel nedenlerden ve nedensizlikten daha yüksek. Bu bulgular, fiziksel aktiviteye katılım motivasyonunu değerlendiren ölçeğin genel olarak yüksek bir güvenilirliğe sahip olduğunu gösteriyor (Cronbach'ın Alpha değeri 0,808). Katılımcıların genellikle fiziksel aktiviteye katılımı olumlu bir şekilde değerlendirdiği ve çoğunlukla motivasyonlarının yüksek olduğu sonucuna varılabilir. Bu veriler, fiziksel aktivite teşvik programları veya motivasyon artırma stratejileri geliştirirken hangi faktörlerin öne çıkabileceğini anlamak için değerli bir kaynak olabilir. Özellikle bireysel nedenlerin diğer alt boyutlardan daha yüksek olması, bireylerin kişisel motivasyonlarının fiziksel aktiviteye katılımı belirlemede önemli bir rol oynayabileceğini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of the Covid-19 pandemic on high school students' motivation to participate in physical activity. The restrictions brought by the pandemic and the distance education process may have negatively affected young people's participation in physical activities. Therefore, the research aims to provide a comprehensive examination to understand high school students' motivations for participating in physical activities after the pandemic. In the study, students' physical activity habits, motivation levels, activity preferences and the strategies they suggest to increase their motivation during the pandemic period will be determined through comprehensive surveys and focus group discussions. The data obtained will include changes in motivation levels compared to before the pandemic, factors affecting motivation, and suggested solutions to encourage students' participation in physical activity. The results show the results of a scale measuring motivation to participate in physical activity. When the responses to different items of the scale are examined, it is seen that the participants mostly use the expression“strongly agree”. Looking at the scale sub-dimensions, the average of individual reasons is higher than environmental reasons and lack of reason. These findings indicate that the scale assessing motivation to participate in physical activity has high overall reliability (Cronbach's Alpha value of 0.808). It can be concluded that the participants generally evaluated participation in physical activity positively and that their motivation was mostly high. These data can be a valuable resource for understanding what factors may come to the fore when developing physical activity promotion programs or motivation-boosting strategies. In particular, the fact that individual reasons are higher than other sub-dimensions shows that individuals' personal motivations may play an important role in determining participation in physical activity.