Güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin keman eğitiminde çalgı performansı öz yeterlik inançları
Self-efficacy beliefs of fine arts high school students in violin education
- Tez No: 866337
- Danışmanlar: PROF. DR. DAMLA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırmanın amacı, Güzel Sanatlar Liseleri (GSL) müzik bölümlerinde bireysel çalgı eğitimi alan keman öğrencilerinin keman eğitiminde çalgı performansına yönelik öz yeterlik inançlarının ne düzeyde olduğunu incelemek ve bu doğrultuda araştırmaya katılan öğrencilerin keman eğitiminde çalgı performansına yönelik öz yeterliklerinin öğrenim görülen GSL'nin bulunduğu il, öğrenim görülen sınıf düzeyi, yaş ve cinsiyet gibi değişkenlere göre farklılık gösterme durumunu ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda araştırma, tarama modelinin kullanıldığı betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Türkiye'nin farklı bölgelerindeki illerde yer alan GSL'inde 2022-2023 eğitim-öğretim yılında öğrenim görmekte olan keman öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemini ise farklı bölgelerden rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen Yozgat Nida Tüfekçi GSL, Çorum GSL, Adana Çukurova GSL, Samsun İlkadım GSL, Kırıkkale GSL, Niğde GSL, Van GSL, Ordu Penbe-İzzet Şahin GSL, Iğdır GSL ve Amasya GSL'nin müzik bölümlerinde 1., 2., 3. ve 4. sınıf düzeylerinde keman eğitimi alan 83 keman öğrencisi oluşturmaktadır. İlgili verilerin toplanması için, araştırmanın amacı doğrultusunda keman öğrencilerinin demografik özelliklerini belirlemek için oluşturulan Kişisel Bilgi Formu ile GSL keman öğrencilerinin keman eğitiminde çalgı performanslarına yönelik öz yeterlik inançlarını belirlemek üzere Kalay Meydan'ın (2019) geliştirdiği“Keman Eğitiminde Çalma Performansına Yönelik Özyeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Söz konusu ölçek 2022-2023 eğitim-öğretim yılında örneklem grubuna uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 25.0 (The Statistical Packet for SocialScinces) paket programına aktarılmış ve istatistiksel çözümleri yapılmıştır. Bu çözümlemeler ile öğrencilerin, keman eğitiminde çalgı performansına yönelik genel öz yeterliklerine ilişkin frekans (f), yüzde (%) ve aritmetik ortalama değerlerine ulaşılmıştır. Araştırma bulgularına göre, GSL'nin müzik bölümlerinde öğrenim gören keman öğrencilerinin keman eğitiminde çalgı performansına yönelik öz yeterlik inançlarının“yüksek”düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin keman eğitiminde çalgı performansına yönelik öz yeterlik inanç düzeylerinin öğrenim görülen GSL ili, öğrenim görülen sınıf düzeyi, yaş aralığı ve cinsiyet değişkeni açısından anlamlı bir farklılık oluşturmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the level of self-efficacy beliefs of violin students who receive individual instrument training in the music departments of Fine Arts High Schools (FAHS) regarding instrument performance in violin education and to determine whether these self-efficacy beliefs differ according to variables such as the high school attended, grade level, age, and gender of the participating students. For this purpose, the research is a descriptive study using the survey model. The population of the study consists of violin students enrolled in Fine Arts High Schools (FAHS) located in different regions of Turkey during the 2022-2023 academic year. The sample, selected randomly from different regions, comprises Yozgat Nida Tüfekçi FAHS, Çorum FAHS, Adana Çukurova FAHS, Samsun İlkadım FAHS, Kırıkkale FAHS, Niğde FAHS, Van FAHS, Ordu Penbe-İzzet Şahin FAHS, Iğdır FAHS, and Amasya FAHS. The sample consists of 83 violin students receiving violin education in the music departments of 1st, 2nd, 3rd, and 4th grades at these FAHS. Data related to the research were utilized in the Personal Information Form created to determine the demographic characteristics of violin students in line with the purpose of the research, and the“Self-Efficacy Scale for Playing Performance in Violin Education”developed by Kalay Meydan (2019) to determine the self-efficacy of FAHS violin students towards their instrument performance in violin education. The relevant scale was applied to the sample group during the 2022-2023 academic year. The acquired data was transferred to the SPSS 25.0 (The Statistical Package for Social Sciences) software package, where statistical analyses were conducted. With these analyses, frequencies (f), percentages (%), and arithmetic mean values were obtained regarding students' general self-efficacy in violin education performance.. According to the research findings, it was determined that the self-efficacy of violin students studying in the music departments of GSL regarding instrument performance in violin education was at a 'high' level. In addition, it was concluded that students' self-efficacy levels for instrument performance in violin education did not make a significant difference in terms of high school, grade level, age range and gender variables. Various suggestions have been presented according to the implementation of the research.