Primer biliyer kolanjit hastalarında ateroskleroz riski
Risk of atherosclerosis in patients with primary biliary cholangitis
- Tez No: 866338
 - Danışmanlar: PROF. RONİ ATALAY
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Primer biliyer kolanjit (PBK) daha sık kadınları etkileyen küçük safra kanallarına hasar veren kronik otoimmün bir karaciğer hastalığıdır. PBK hastalarının lipid profillerinde farklılık seyretmekte olup sıklıkla bu hastalarda hiperkolestorelemi görülmektedir. Fakat artan hiperkolesterolemi olmasına rağmen kardiyovasküler hastalık ve ateroskleroz gelişmesi açısından bu durumun risk teşkil etmediği düşünülmektedir. Bu çalışmamızda 18 yaşından büyük olup Framingham kardiyovasküler risk skoru 0,05). Ayrıca bu hastalar Agatston risk skoruna göre çok düşük (PBK da n=21 kişi, kontrol grubunda n=59 kişi), düşük (PBK da n=1 kişi, kontrol grubunda n=17 kişi), orta (PBK da n=5 kişi, kontrol grubunda n=26 kişi), orta-yüksek (PBK da n=2 kişi, kontrol grubunda n=16 kişi) ve yüksek (PBK da n=1 kişi, kontrol grubunda n=2 kişi) riskli olarak beş gruba ayrıldı. Hastalar PBK ve kontrol grubunda çok düşük, düşük şeklinde bir grup ile orta, orta-yüksek ve yüksek olacak şekilde diğer grup olarak toplamda iki grup halinde karşılaştırıldığında her iki grup arasında Agatston risk sınıflamasına göre istatistiksel anlamlı düzeyde fark saptanmamıştır(p>0,05). Çalışmada abdomen ultrason ile kontrol grubunda yer alanlardan 55, hasta grubunda 29 kişi hepatomegali ve splenomegali açısından değerlendirilmiştir. Hasta grubunda değerlendirilenlerin %13,79'unda (n=4) hepatomegali yine %13,79'unda (n=4) splenomegali saptanmıştır. Kontrol grubunda ise bu değerler sırasıyla %30,91 (n=17) ve %1,82'ydir (n=1). Hasta ve kontrol grubu arasında hepatomegali sıklığı açısından istatistiksel anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Background: Primary biliary cholangitis (PBK) is a chronic autoimmune liver disease that damages the small bile ducts and mostly affects women. Lipid profiles of PBC patients vary, and hypercholesterolemia is often observed in these patients. However, despite increased hypercholesterolemia, it is thought that this condition does not pose a risk in terms of the development of cardiovascular disease and atherosclerosis. In this study, we aimed to see whether there is a significant difference in terms of atherosclerosis between the patient group with primary biliary cholangitis and the control group without primary biliary cholangitis, who are older than 18 years of age, have a Framingham cardiovascular risk score 0.05). In addition, according to the Agatston risk score, these patients were very low (n = 21 people in PBK, n = 59 people in the control group), low (n = 1 person in PBK, n = 17 people in the control group), medium (n = 5 people in PBK). They were divided into five groups as high risk (n=26 people in the control group), medium-high (n=2 people in the PBK, n=16 people in the control group) and high risk (n=1 person in the PBK, n=2 people in the control group). When the patients were compared in PBK and control groups as very low, low to medium, medium-high and high, no statistically significant difference was detected between the two groups according to the Agatston risk classification (p>0.05). In the study, 55 people in the control group and 29 people in the patient group were evaluated for hepatomegaly and splenomegaly with abdominal ultrasound. Hepatomegaly was detected in 13.79% (n=4) of those evaluated in the patient group, and splenomegaly was detected in 13.79% (n=4). In the control group, these values were 30.91% (n = 17) and 1.82% (n = 1), respectively. No statistically significant difference was observed between the patient and control groups in terms of the frequency of hepatomegaly (p>0.05).