Arnavutluk'tan Almanya'ya beyin göçü: Tiran'daki öğrenciler ve akademisyenler örneği
Brain drain from Albania towards Germany: The case of students and academics in Tirana
- Tez No: 866347
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH AKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Arnavutluk, son on yılda dünyada en fazla göç veren ülkelerden biridir. Bu göç sürecinin bir parçası da bilimsel diasporadır. Bu grup, yurtdışında yaşayan ve çalışan profesyoneller, doktora sahipleri ve doktora öğrencilerini içermektedir. Bu çalışmanın odak noktasını akademisyen ve doktora öğrencilerinin Arnavutluk'tan ayrılmalarına sebep olan nedenleri araştırmak ve bilim adamları ve profesyonellerin Arnavutluğa geri dönmeleri için gerekli şartları ortaya koymaktadır. Bu amaca ilişkin veriler iki şekilde elde edilmektedir. Bunlar: Yurtdışında çalışan veya okuyan Arnavut öğrencilerle /akademisyenlerle yapılan görüşmeler ve Arnavutluk üniversitelerindeki insan kaynakları yöneticileriyle yapılan görüşmelerdir. Arnavutluk bilim topluluğu, ağırlıklı olarak gelişmiş ülkelerde bulunan, çalışma alanları bakımından farklı olan, çoğunlukla üniversitelerde ve araştırma enstitülerinde çalışan öğrencileri kapsamaktadır. Bu topluluğun üyelerinin hala Arnavutluk ile ilişkileri olmasına rağmen, sadece küçük bir kısmı Arnavutluk'a dönmeyi düşünmektedir. Geri dönmemeyi düşünmelerinin nedenleri ekonomik, sosyal veya politik olabilmektedir. Dolayısıyla bu çalışma, Arnavutluk'un son yıllarda neden beyin göçü yaşadığına dair genel bir bakış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the last decade, Albania has become one of the largest emigration countries in the world. Part of this migration process is the scientific diaspora. This group includes professionals, doctoral holders and doctoral students living and working abroad. The focus of this is to investigate the reasons why academics and PhD students leave Albania and to identify the conditions for the return of scientists and professionals to Albania. There are two ways in which information on these questions is obtained. These are interviews with Albanian students and academics working and studying abroad, and interviews with human resources managers in Albanian universities. The Albanian scientific community includes students mainly based in developed countries, who differ in their fields of study and mostly work in universities and research institutes. Although members of this community still have ties with Albania, only a small proportion of them consider returning to Albania. The reasons for not returning can be economic, social or political. The study therefore provides an overview of the reasons why Albania has experienced brain drain in recent years.