Arnavutluk'tan ABD'ye göç ve göçmenlerin sosyo-ekonomik durumu (1870-1912)
Migration from Albany to the USA and the socio-economic situation of the migrants (1870-1912)
- Tez No: 766952
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ GENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Ekonomi Politiği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 363
Özet
19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren dünyanın pek çok yerinden ABD'ye yapılan işgücü göçü 20. yüzyılda da artan hızla devam etmişti. Osmanlı devletinin hem Asya hem de Avrupa kıtasında yaşayan vatandaşları da başta ekonomik olmak üzere çeşitli nedenlerle ABD'ye göç etmeye başladılar. Bu çalışmada 1870 ile 1912 yılları arasında Osmanlı Arnavutluk'undan yapılan göçler incelenmektedir. Göç edilen bölgedeki itici faktörlerle ABD'ye göçü tetikleyen çekici faktörler ortaya konulurken 1910 ve 1920 nüfus sayımlarına dayanılarak göç eden Arnavutların sayısı da tespit edilmeye çalışılmaktadır. Ayrıca Osmanlı devletinin göçe karşı tutumu ve müdahalesi Osmanlı Arşivinden elde edilen belgelerle ortaya çıkarılmaktadır. Son olarak 19. yüzyıl sonu 20. yüzyıl başında göçmenlerin ABD'deki sosyal ve ekonomik yaşamı genel bir çerçeve içinde sunulduktan sonra Osmanlı Arnavutlarının ABD'deki ekonomik, sosyal ve siyasi faaliyetleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma 1870 ile 1912 arasında göç eden Osmanlı Arnavutlarının büyük çoğunluğunun ekonomik nedenlerle göç ettiğini, ulusçuluk fikirlerini ABD'de faaliyet gösteren küçük bir aydın grubunun yürütmüş olduğu basın ve kültür faaliyetleri vesilesiyle edindiklerini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Labour migration to the USA from many regions of the world continued at an increasing rate in the 20th century since the second half of the 19th century. Citizens of the Ottoman state living in Asia and Europe began to emigrate to the USA for various reasons. This study examines the migration of Ottoman Albanians to the USA between 1870- 1912. It attempts to reveal the social, political and economic motivations for the Ottoman Albanians' migration. It also highlights the migration process and the Ottoman State's attitude toward Albanian migration according to evidence from the Ottoman Archive. Using the censuses of 1910 and 1920, it tries to calculate the number of Albanian emigrants to the USA up until 1912. The economic, social and political activities of Ottoman Albanians in the USA are analysed in detail in this study. This study claims that Ottoman Albanians emigrated to the USA for predominantly economic reasons between 1870-1912 and they acquired their ideas of nationalism through the press and cultural activities carried out by a small group of Albanian intellectuals operating in the USA.