Halkla ilişkiler aracı olarak sosyal medyanın kullanımı: Karşılaştırmalı bir analiz
Use of social media as a public relations tool: A comparative analysis
- Tez No: 866385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHSEN YALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Teknoloji çağı olarak atfedilen 21.yüzyılın kişiler arası ve kurumlar arası iletişime kazandırdığı en büyük gelişmelerden biri şüphesiz sosyal medyadır. Gelişen teknoloji faaliyetleri toplumlarda da değişime yol açmış, dijital ağlardan yararlanan toplumlar bilgiye kolay ulaşarak daha bilinçli, katılımcı, araştıran ve sorgulayan bireylere dönüşmüşlerdir. Günümüzde iletişim faaliyetlerinin sosyal ağlar ekseninde gerçekleşmesiyle; kamu ve özel sektörde, merkezi ve yerel kuruluşlardan sivil toplum kuruluşlarına kadar geniş yelpazede kitleler arası stratejik iletişimi yöneten halkla ilişkiler disiplini de sosyal medya araçlarına uzak kalamamıştır. Değişen hedef kitleler karşısında kurumlar halkla ilişkiler faaliyetlerinde geleneksel medyadan çok hızlı, az maliyetli, çift yönlü ve eşzamanlı özellikler taşıyan sosyal medya kullanımını tercih eder duruma gelmişlerdir. Sosyal medyanın tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli ölçüde kullanılıyor olması, gerek kamu gerekse özel sektör kuruluşlarını sosyal medya platformlarında yer almaya yönlendirmiştir. Zira çeşitli hedef kitlelere hizmet veren pek çok kamu kurumu, sivil toplum kuruluşu, dernek ve özel sektör firmasının, kurumsal sosyal medya hesapları aracılığıyla halkla ilişkiler faaliyetleri sürdürdüğü görülmektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmada kamu kurumu, STK ve özel sektör firmalarından benzer hedef kitleye hitap eden üç örnek kurum seçilerek halkla ilişkiler aracı olarak sosyal medyayı hangi amaçla kullandıkları, hedef kitle ile karşılıklı etkileşim düzeyleri ve hangi halkla ilişkiler modellerine uygun olarak iletişim kurdukları tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen veriler neticesinde, kurumların sosyal medya hesaplarını ağırlıklı olarak bilgilendirme ve tanıtım yapma amacıyla kullandıkları, sosyal medya gönderilerinin tüm hesaplarda entegre bir biçimde paylaşılmadığı,“mükemmel halkla ilişkiler”anlayışı çerçevesinde kullanımı beklenen simetrik halkla ilişkiler modelinin sosyal medya gönderilerinde yeterli düzeyde uygulanamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Social media is undoubtedly one of the biggest developments that the 21st century, which is attributed to be the age of technology, has brought to interpersonal and inter-institutional communication. Developing technological activities have led to changes in societies, and societies that benefit from digital networks have turned into more conscious, participatory, researching and questioning individuals by accessing information easily. Today, with the realization of communication activities on the axis of social networks; The public relations discipline, which manages strategic communication between masses in the public and private sectors, from central and local organizations to non-governmental organizations, could not stay away from social media tools. In the face of changing target audiences, organizations have come to prefer the use of social media, which has fast, low-cost, two-way and simultaneous features, rather than traditional media in public relations activities. The significant use of social media in Turkey, as in the rest of the world, has led both public and private sector organizations to take part in social media platforms. It is seen that many public institutions, non-governmental organizations, associations and private sector companies serving various target audiences carry out public relations activities through their corporate social media accounts. In this study, three sample organizations addressing a common target audience from public institutions, NGOs and private sector companies were selected and it was tried to determine for what purpose they use social media as a public relations tool, their level of interaction with the target audience and which public relations models they communicate in accordance with. Accordingly, in the first part of the study, the concept, development and application areas of public relations are explained from a general perspective. In the second part, the concept of social media as a public relations tool, its features, tools and its use in public relations are discussed. In the third part, the posts of the organizations on their corporate Facebook, Instagram, Twitter and Youtube accounts were analyzed by content analysis method, tabulated in a way to answer the research questions and the data were evaluated comparatively. As a result of the data obtained, it has been observed that organizations use their social media accounts mainly for informing and promoting, social media posts are not shared in an integrated manner on all accounts, and the symmetrical public relations model, which is expected to be used within the framework of the“perfect public relations”understanding, is not applied sufficiently in social media posts.