Sosyal medyanın kurumsal iletişim aracı olarak kullanımı: Devlet ile vakıf üniversitelerinin sosyal medya paylaşımlarının karşılaştırmalı analizi
Using social media as corporate communication instrument: Comparative analysis of social media shares of state and foundation universities
- Tez No: 502423
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ŞAHİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 156
Özet
Yeni iletişim teknolojileri, kişilere ve kurumlara her türlü çalışmayı çok az maliyetle paylaşacakları olanaklar sunmaktadır. Kullanıcı tabanlı olması, insanları bir araya getirmesi, gerçek zamanlı iletişim kurulabilmesi ve etkileşimi arttırması nedeniyle sosyal ağların cazibesi artırmıştır. Bu bağlamda kurumsal mesajların hedef kitleye iletilmesi için sosyal medya platformları önemli bir iletişim aracı haline gelmiştir. Bilginin üretildiği üniversiteler de hedef gruplara ulaşmak ve ürettiği hizmetleri kamuoyuna duyurmak için sosyal medyayı etkin bir kurumsal iletişim aracı olarak kullanmaktadır. Öte yandan son yıllarda devlet ve vakıf üniversiteleri sayısının her geçen gün artmasıyla birlikte rekabetin oluşması, üniversiteleri farkındalık sağlayacak çalışmalara yöneltmektedir. Bu faaliyetlerden biri de sosyal medya platformlarının kurumsal iletişim aracı olarak kullanılmasıdır. Kurumlar bütün çalışmalarını sosyal medya üzerinden kolaylıkla yönetebilmektedir. Bu çalışmada üniversitelerin kurumsal iletişim çalışmalarında sosyal medyayı kullanım amaçlarını irdelemek için devlet ve vakıf üniversitelerinden ikişer örnek seçilmiştir. Örneklem olarak belirlenen 4 üniversitenin Twitter ve Instagram hesaplarının 1 Haziran 2017-31 Ağustos 2017 tarihleri arasındaki paylaşımları, Grunig-Hunt'ın Halkla İlişkilerin Dört Modeli esas alınarak bir nitel araştırma metodu olan içerik çözümlemesi yöntemiyle analiz edilmiştir. Üniversitelerin, sosyal medyayı bir mecra olarak kurumsal iletişim çalışmaları sürecinde nasıl, hangi sıklıkta ve ne amaçla kullandıkları ortaya konulmuştur. Elde edilen bulgular çerçevesinde devlet ve vakıf üniversitelerinin maliyeti az ve kullanımı sınırsız sosyal platformlarından faydalanma oranında farklılık belirlenmiştir. Bir vakıf üniversitesi olan Biruni Üniversitesinin çift yönlü iletişim olanağı sağlayan ve etkileşimi artıran diğer özellikleri nedeniyle sosyal medyayı daha etkin ve sık olarak kullandığı gözlemlenmiştir. Bu açıdan bakıldığında vakıf üniversitelerinin Grunig-Hunt'ın Halkla İlişkilerin Dört Modeli'nden İki Yönlü Simetrik Modelini, devlet üniversitelerinin ise Kamuoyunu Bilgilendirme Modelini daha etkin kullanıldıkları sonuca varılabilmektedir. Üniversiteler tanıtım, kamuoyu bilgilendirme, kurumsal itibar-kimlik oluşturmak ve iç-dış hedef kitlelerle iletişim kurmak amacıyla sosyal medya ortamlarını aktif olarak kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
New communication technologies provide opportunities for people and institutions to share all kinds of work with little cost. The popularity of social networks has increased, since it is the user-based, bring people together, can use real-time communication and increase interaction. In this context, social media platforms have become an important means of communicating corporate messages to the target audience. Universities where information is produced also use social media as an effective means of institutional communication in order to reach target groups and to publicize the services they produce. On the other hand, the increase in the number of state and foundation universities in recent years and the competition among them each day leads to studies that will provide universities with awareness. One of these activities is the use of social media platforms as a means of institutional communication. Institutions can easily manage all their work through social media. In this study, two samples were selected from state and foundation universities in order to investigate the purpose of use of social media in their institutional communication practice. The sample was analyzed by conducting content analysis, which is a qualitative research method, and by using the data of posts of Twitter and Instagram accounts, the most popular social networks of the universities, between June 1, 2017 and August 31, 2017 based on Grunig-Hunt's Public Relations Four Models. It has been shown how, how often and for what purposes universities use social media as a platform in the process of institutional communication practices, how often and for what purpose. According to the results, it was found that the rate of utilization of state and foundation universities from social platforms, which are low cost and unlimited, are different. It was observed that Biruni University, a foundation university, used social media more efficiently and frequently, since social medial provided two-way communication and had other advantages such as increased interaction. In this aspect, it can be concluded while foundation universities use Grunig-Hunt's Public Relations Four Models, state universities use Public Disclosure Model more efficiently. Universities use social media actively in order to advertisement, public disclosure, creation of institutional identity and communication with internal and external target groups.