Psikiyatri kliniklerinde çalışan hemşirelerin etik problemler karşısındaki yaklaşımlarının belirlenmesi
- Tez No: 86641
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OLCAY ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Araştırma izmir'de yer alan ve hasta yatırarak hizmeti veren, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Atatürk Devlet Hastanesi, izmir Sosyal Sigortalar Hastanesi, psikiyatri kliniğinde çalışan hemşireler ve Manisa Ruh Sağlığı hastanesinde çalışan hemşirelerin etik önermeler karşısındaki yaklaşımlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evreni aynı zamanda örneklemini oluşturmuştur. Veri toplanmasında anket formu uygulanmıştır. Anket formunun birinci bölümünde hemşirelerin tanıtıcı bilgileri ve etik ile ilgili bilgi ve görüşleri yer almıştır. İkinci bölümde örnek etik önermeler yer almaktadır. Veriler anket formu hemşirelere tek tek sunularak toplanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde sayı yüzdeleri ile Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Araştırma elde edilen verilere göre hemşirelerin %50'si ortalamanın üzerinde puan almıştır. Hemşirelerin etik problemler karşısındaki yaklaşım puan ortalamaları eğitim durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Bu araştırmada elde edilen sonuçlara uygun önerilerde bulunulmuştur. 70
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study coverd This research was performed as a descriptive stady with the purpose of daterminig the nurses apprach in relation to the ethical problems nurses working in the clinical psychiatric settings including Ege University Medical Faculty Hospital, Dokuz Eylül Medical School Hospital, Atatürk State Hospital, Izmir Social Insurance Hospital in Izmir and Manisa Mental Hospital in Manisa. For the collection of the data questionnaire form was used. In the first part of the questionnaire form there are information about the personal characteristic and their nowladge and views about ethics. The second part of the questionnaire contains the samples of the ethical problems. The questionnaire completed by the researcher according to the interviews with the nurses one by one. Data was evaluated by using percentages and Kruskal Wallis test. According to the results of this study although 50% of the nurses' score were over the avarage. The nurses approch in relation to the ethical problems have been faund to be meaningfiill according to their education level. According to the results of the study appropriate recommendations were made. 71