Kadınların hormon replasman tedavisine ilişkin bilgi ve uygulamalarının incelenmesi
Examine of knowledge and applications related with hormone replacement therapy of women
  1. Tez No: 86642
  2. Yazar: NÜVEYDE KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER KARANİSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
7. ÖZET Klimakterik dönemdeki kadının fiziksel, ruhsal ve psikososyal tam bir iyilik halinde olabilmesi için alternatif tedavilerin en önemlisi olan Hormon Replasman tedavisi ülkemiz kadınları tararından yeterince bilinmemektedir. Çalışmamız, Ekim 1997- Haziran 1998 tarihleri arasında Kadınların Hormon Replasman Tedavisine İlişkin Bilgi ve Uygulamalarının incelenmesi amacıyla yapılmış olup, araştırma örneklemini; İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi, SSK Bakırköy Doğumevi Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, S.ve S.Y.B. Sülemaniye doğumevi Kadın ve Çocuk Hastanesi Menapoz Polikliniklerine başvuran 40-60 yaş ve üzerindeki Hormon Replasman Tedavisi gören 170 ve tedavi görmeyen 130 olmak üzere toplam 300 kadın oluşturmuş ve tanımlayıcı yönteme göre gerçekleştirilmiştir. Kadınların sosyo-demografik, obstetrik ve jinekolojik özellikleri, günlük alışkanlıkları, menapo/ ve Hormon Replasman Tedavisine ilişkin bilgi birikimleri, tedavi görenlerin bilgi ve uygulamalarına ilişkin veriler karşılıklı görüşme yoluyla uygulanan anket formuyla elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar yüzdelik ve ki- kare testleriyle değerlendirilmiştir. Kadınların %78.3'ünün 40-54 yaşlan arasında yoğunlaştığı, %76.3'ünün en az okur-yazar, %90'ınm evli, %73'ünün ev kadım, %88'inin menapoza girmiş olduğu belirlenmiştir. Kadınların %89.7'sinin menapozun tanımını bildiği, %45'inin menapoz hakkında basın ve yayın organlarından bilgi aldığı, %52'sinin sıcak basması ve terleme şikayeti olduğu, %54.7'sinin klimakterik dönemde düzenli olarak jinekolojik muayene olduğu, %35,7'sinin beslenmede yalnızca süt ve süt ürünlerinin ağırlık verdiği, %24.4'ünün düzenli olarak yürüyüş yaptığ saptanmıştır. Kadınların %59.7'sinin HRT'nin tanımını, %67.3'ünün ağızdan tablet şeklinde uygulandığını, %56.7'sinin sıcak basması ve terlemeyi önlediğini, %32'sinin kanser 100yapabileceğini bildiği, %13.7'sinin kanser tedavisi görmenin HRT için kontrendikasyon oluşturacağını bildiği saptanmıştır. Kadınların %56.7'sinin HRT aldığı, %57.7'sinin 1-5 yıl arasında tedavi gördüğü, %85.9'unun HRT'yi ağızdan tablet şeklinde aldığı, %85.2'sinin tedaviye ek olarak kalsiyum aldığı, %69.4'ünün HRT sonucunda sıcak basması ve terlemelerinde azalma olduğu, %68.2'sinin HRT sırasında önemsenecek bir olumsuz etkiyle karşılaşmadığı belirlenmiştir. HRT alan kadınların %44.1'inin olumsuz etkilerinden dolayı HRT'ye ara verdiği saptanmıştır. Kadınların %81.3'ünün HRT'ye ilişkin ayrıntılı bilgi almak istediği belirlenmiştir. Yaş gruplarının, HRT'nin uygulama şekillerini, olumlu ve olumsuz etkilerini bilmeyi, HRT alma durumlarını etkilediği saptanmıştır. Kadınların öğrenim düzeyleri yükseldikçe HRT'nin tanımım, uygulama şekillerini, olumlu ve olumsuz etkilerini, daha fazla bildikleri, saptanmıştır. Kadınların adetten kesildikleri ilk yıllarda HRT almanın daha fazla olduğu, HRT alma sonucunda sıcak basmalarının menopoz sonrası yıllarda azaldığı saptanmıştır. Kadınların HRT almasının, HRT'nin tanımını bilmelerini olumlu yönde etkilediği, HRT alan kadınlarda klimakterik yalanmaların daha az görüldüğü saptanmıştır. 101
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Although the Hormone Replacement Treatment is the most important treatment of the alternative treatments whic are to secure the positive mood of the women physically, psycologically and psycosocially during the climacteric period. It is not known edequately by woman of our contry. To examine of Knowledge and Applications Related with Hormone Replacement Therapy of Women has been done with in total 300 women age between 40-60 and over, who applied to menopause policlinics of Cerrahpaşa Medicine Faculty Hospital of the University of Istanbul, Social insurance İnstitation Bakırköy Maternetiy and Pediatry hospital and Ministry of Health Sülemaniye Maternity, Woman and Children Hospital between October 1997- June 1998 according to to descriptive method. Social-Demographic, obstetrics and gynecologic features of the woman daily habits, menopause and the information about HRT, the data related to applications and the information about these who have the HRT have been obtained by the interview form. The results have been evaluated using percentage and X2 tests. It has been determined that 78.3%, of the woman were aged between 40-54, 76.3% were literate, 90% were warried, 75% were housewife, 88% were in the menopausal period. It has been found that 89.7% of the women knew the definition of the menopause, 45% of them acquired information about menopause from the press and visual media, 52% suffered from hot flushes and sweating, 54.7% had regular gynecological examinations during the climacteric period, 35.7% leaned on milk and milk products in their nutrition and 24.4% walked regularly. It has been found out that 59.7% of the women knew the definition of the HRT, 67.3% knew that is taken orally as a pill, 56.7% knew that it prevents the hot flushes and sweating, 32% knew that it can cause cancer, 13.7 knew that having cancer treatment can cause contradiction for HRT. 102It has been examined that 56.7% have HRT, 57.7% the treatment from 1 to 5 years, 85.9% have the HRT orally as a pill, in addition to HRT 85.2% take calcium, in 69.4% there is decrease in hot flushes and sweating in 68.2% it has not been spotted any negative effects during the HRT. It has been determined that 44.1% of the women who have HRT gave a break because of the negative effects. It has been recognized that 81.3% of the women want to get detailed information about HRT. It has been out that the more education level of the women increases the more information level about HRT's definition, application positive negative results. It has been learnt that knowing about HRT's in the first years of reaching the menopause increases the rate of having the HRT and as a result of HRT hot flushes decrease in postmenopausal period. It has been determined that the women having HRT effects their information level about its definition, in women who have HRT the climacteric complaints are less observed. 103