Switched decision tree for simultaneous learning of multiple datasets
Değiştirilebilir karar ağacı algoritması ile çoklu verinin eş zamanlı olarak öğrenilmesi
- Tez No: 866421
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖNDER EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu makale, tek bir tam karar ağacı yapısını kullanarak birden fazla veri kümesini aynı anda öğrenmek için bir çerçeve önermektedir. Eşik değerleri veri setine göre değiştirilerek“maske”adı verilen bir matriste saklanır. Bu nedenle tam ağaç modeline anahtarlamalı karar ağacı adı verilir. Karar ağacı parametrelerinin genetik bir algoritma kullanılarak belirlenmesi için öncelikle problemin çözülebilir versiyonu üzerinde çalışılarak çözüm bulundu. Daha sonra önerilen algoritma gerçek bir veri seti üzerinde denedi. Elde edilen sonuçlar, algoritmanın tek bir anahtarlamalı ağaç yapısı içerisinde birden fazla veri kümesini temsil etme konusundaki kullanışlılığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This paper proposes a framework to learn multiple datasets simultaneously using a single full decision tree structure. The threshold values are changed with respect to the dataset and stored in a matrix called“mask”. Therefore, the full-tree model is called as a switched decision tree. First of all, solvable version of the problem is studied in order to find the decision tree parameters using a genetic algorithm. Then, the proposed algorithm is adapted for a real dataset. Obtained results demonstrate the usefulness of the algorithm for representing multiple datasets within a single switched tree structure.