Self-consolidating ternary systems with low shrinkage capacity
Düşük rötre kapasiteli kendiliğinden yerleşebilen üçlü sistemler
- Tez No: 866424
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHMARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kendiliğinden yerleşen çimento esaslı sistemler, kolay uygulanmaları ve uygulama hatalarını en aza indirme özellikleri nedeniyle kazık temeller, onarım işleri ve zemin kaplamaları gibi inşaatın çeşitli alanlarında popülerlik kazanmaktadır. Portland çimentosu, kalsiyum alüminat çimentosu ve herhangi bir kalsiyum sülfattan oluşan üçlü sistem, içerdiği her bir bileşenin özelliklerinden kaynaklanan arzu edilen özelliklere de sahiptir. Özellikleri, bağlayıcıların birbirleriyle olan göreceli miktarına göre değiştirilebilir. Oranları ayarlayarak kompozite hızlı priz, yüksek erken dayanım ve rötre dengelemesi sağlamak mümkündür. Buna ek olarak, bağlayıcı türleri kompozitin davranışını kontrol etmede önemli bir rol oynamaktadır. Yukarıda bahsedilen iki sistemin özelliklerini bir araya getiren kendiliğinden yerleşen üçlü sistemler, birçok avantaj sunarak inşaat sektöründe çığır açmaktadır. Bu kompozit ile çok kısa sürede çok geniş alanları kolaylıkla nihai yüksek mukavemet ile kaplamak mümkündür. Ayrıca kompozite yüksek hacimsel stabilite sağlamak da mümkündür. Bu tez çalışmasında, kompozitlerin maliyeti göz önünde bulundurularak, uygulamadan kısa bir süre sonra hizmete alınabilecek ve zemin kaplamalarında, onarım, güçlendirme ve prekast yapıların birleştirilmesinde kullanılabilecek üçlü sistemlerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda Portland çimentosu yerine daha ekonomik olan kalsit tozu ve süperakışkanlaştırıcı sisteme katkı maddesi olarak Portland çimentosu ve kalsiyum alüminat çimentosunun ağırlıkça %0,5 ve %2,5 oranında kullanılarak kendiliğinden yerleşen bir sistem elde edilmiştir. Kendiliğinden yerleşen sistemin priz süresi priz geciktiriciler kullanılarak düzenlenirken, sistemin rötre oranını azaltmak için rötre azaltıcı katkı ve polipropilen lifler kullanılmıştır. Sonuç olarak, ASTM-C-596'da verilen nihai büzülme oranından %48,8 daha iyi büzülme oranına sahip kendiliğinden yerleşen üçlü bir sistem elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Self-compacting cementitious systems are gaining popularity in several areas of construction such as pile foundations, repair works and floor finishings since their easy application and feature to minimize the application errors make them preferable. Ternary system consisting of Portland cement, calcium aluminate cement and any calcium sulfate has also desirable features originated from the properties of each ingredient, it contains. Its properties can be modified according to the relative amount of binders with each other. By adjusting the rates, it is possible to provide rapid setting, high early strength, and shrinkage compensation to the composite. In addition, types of the binders play a significant role to control the behavior of the composite. The self-compacting ternary systems which combine the two mentioned systems' properties above, make ground in construction sector, by offering many head starts. With this composite, it is possible to cover extensive areas in a very short time with an ultimate high strength easily. In addition, to provide high volume stability to the composite is possible. This thesis aims to develop ternary systems that can be brought into service in short periods after application and be used in floor finishings, repair, retrofitting, and connecting the precast structures, considering the cost of the composites. For these purposes, Portland cement is replaced with more economic calcite powder and superplasticizer is used as an additive to the system by 0.5 % and 2.5 % by weight of Portland cement and calcium aluminate cement to obtain a self-compacting system. The self-compacting system's setting time is arranged using set retarders while shrinkage-reducing admixture and polypropylene fibers are used to reduce the shrinkage rate of the system. As a result, a self-compacting ternary system with a 48.8% better shrinkage rate than the ultimate shrinkage rate given in ASTM-C-596 is obtained.