Okul yöneticilerinin STEM eğitimine yönelik görüşlerinin incelenmesi
The views of school administrators about STEM education
  1. Tez No: 866430
  2. Yazar: DEMET GÜLEÇ ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAD ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
21. yüzyılda, bilim, teknoloji ve sanayileşme alanındaki gelişmeler, küresel ekonomik rekabetin belirleyici faktörleri haline gelmiştir. Bu gelişmeler, ülkelerin ekonomik büyüme, yenilikçilik, istihdam ve yaşam standartları gibi alanlarda rekabet avantajı sağlamalarına katkıda bulunmaktadır. Eğitim, bu hızlı değişen ekonomik ortamda başarılı olabilmek için gerekli olan beceri ve bilgileri sağlama konusunda kilit bir rol oynamaktadır. Bilim, matematik, mühendislik ve teknoloji alanlarında bireylerin ve toplumların rekabet avantajı elde etmelerine yardımcı olan STEM eğitimi yaklaşımı etkili bir yaklaşımdır. Çoklu disiplinleri bir araya getiren uygulamaya yönelik bir yaklaşım olan STEM eğitimini uygulama sürecinde başarıya ulaşılması için okullara ve okul yöneticilerine büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Okul yöneticilerinin, yöneticilik ve liderlik vasıflarını kullanarak etkin bir rol oynamaları STEM eğitiminin yaygınlaştırılması ve uygulamaya geçirilmesi için önem arz etmektedir. Bu çalışmada STEM eğitiminin etkinliklerinin uygulanmasında rol alan okul yöneticilerinin farkındalıklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla okul yöneticileri ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Çalışma grubunu Ankara ili Sincan ilçesinde bulunan resmi ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 15 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilmiş yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması tercih edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler, okul yöneticilerinin çoğunun STEM eğitimi hakkında bilgi sahibi oldukları ancak uygulama açısından yeterli olmadıklarını göstermiştir. Okul yöneticileri STEM eğitiminin faydaları açısından olumlu tutum sergilerken, STEM eğitimi uygulama sürecindeki zorluklardan ve eksikliklerden dolayı olumsuz tutumlarını da belirtmişlerdir. Okulların bu eğitimi uygulamada kurumsal kapasitesinin yeterli olmadığı sonucu da elde edilen sonuçlar arasındadır. Bununla birlikte okul yöneticilerine yönelik STEM eğitimlerinin varlığına rağmen farkındalık konusunda eksiklikler olduğu görülmüştür. STEM eğitimlerinin etkililiğini arttırmak için daha fazla çaba harcamak gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, developments in the fields of science, technology, and industrialization have become crucial factors in determining global economic competition. These developments contribute to countries gaining a competitive advantage in areas such as economic growth, innovation, employment, and living standards. Education plays a key role in providing the skills and knowledge necessary for success in this rapidly changing economic environment. The STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics) education approach, which assists individuals and societies in gaining a competitive advantage in the fields of science, mathematics, engineering, and technology, is an effective method. Schools and school administrators have significant responsibilities and roles in achieving success in the implementation process of STEM education, requiring them to utilize managerial and leadership qualities. This study aims to examine the awareness of school administrators involved in the implementation of STEM education activities. Face-to-face interviews were conducted with school administrators for data collection. The study group consists of 15 school administrators working in official elementary, secondary, and high schools in Sincan district of Ankara. A semi-structured interview form developed by the researcher was used as the data collection tool. A qualitative research design, specifically a case study, was chosen for the research. The data obtained from the research indicates that the most of the school administrators have knowledge about STEM education but lack sufficient practical implementation. However, school administrators show a positive attitude towards the benefits of STEM education; they also express negative attitudes due to challenges and deficiencies in the implementation process. The results also suggest that the institutional capacity for implementing this education is insufficient. Additionally, despite the existence of STEM education training for school administrators, there are deficiencies in awareness. The conclusion drawn is that more effort is needed to enhance the effectiveness of STEM education.