Genç güreşçilere uygulanan kuvvet antrenmanlarının antropometrik parametrelere etkisi
The effect of strength training on anthropometric parameters in young wrestlers
  1. Tez No: 866434
  2. Yazar: TURAN GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, 12-14 yaş, 10 güreşçiye 8 hafta uygulanan kuvvet antrenmanlarının antropometrik parametrelere etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 12,4 yıl, boy ortalaması 168,6 cm ve kilo ortalaması 67,9 kg'dır. Verilerin toplanması Araştırma, ön test-son test kontrollü deneysel bir çalışmadır. Çalışmaya katılan güreşçilere, haftada 3 gün, 45 dakikalık kuvvet antrenman programı uygulanmıştır. Antrenman programı, bench press, leg press, leg extension, leg curl, chest press, shoulder press, mekik izometrik kasılma süresi ve mekik 30 saniye tekrar sayısı egzersizlerini içermektedir. Testler Konya Selçuklu Belediyesi Spor tesislerinde yapılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatiksel analizleri için İstatistiksel önem düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir. Tüm istatistiksel hesaplamalarda SPSS 20.0 paket programı ile“Paired Sample t Testi”kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of 8 weeks of strength training on anthropometric parameters in 10 wrestlers aged 12-14 years. The average age of the participants was 12.4 years, average height was 168.6 cm and average weight was 67.9 kg. Data collection The study was a pre-test-post-test controlled experimental study. The wrestlers participating in the study were applied a 45-minute strength training programme 3 days a week. The training programme included bench press, leg press, leg extension, leg curl, chest press, shoulder press, sit-up isometric contraction time and sit-up 30 seconds repetition time exercises. The tests were performed in Konya Selçuklu Municipality Sports facilities. Statistical significance level was accepted as 0.05 for statistical analyses of the data obtained in the study. All statistical calculations were performed by using“Paired Sample t Test”with SPSS 20.0 package programme.