Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde takip edilen 34. gebelik haftasından önce doğan prematürelerde D vitamini düzeyleri ile neonatal morbiditeler arasındaki ilişkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the relationship between vitamin D levels and neonatal morbidities in prematures born before the 34th week of gestation followed in the Newborn Intensive Care Unit
  1. Tez No: 866435
  2. Yazar: GİZEM GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN BÜYÜKKALE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Yenidoğanda iskelet sistemi, immün sistem ve nöromusküler gelişim üzerine D vitaminin önemli bir etkisi olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda inflamatuvar mekanizmada düzenleyici rolü olduğu da düşünülmektedir. Nekrotizan Enterokolit (NEK) gelişen, 36. gestasyon haftasından küçük prematüre yenidoğanlarda maternal/neonatal D vitamini düzeylerinin NEK gelişmeyen yenidoğanlara oranla daha düşük olduğu saptanmıştır. 32. gestasyon haftasından küçük doğan yenidoğanlardan Bronkopulmoner Displazi gelişen ve gelişmeyenlerde maternal/neonatal D vitamini düzeyi arasında farklılık saptanmıştır. Fetal akciğer gelişiminde D vitamini düzeyinin belirgin etkisi olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda prematüre doğum öyküsü olup Respiratuvar Distres Sendromu olan yenidoğan bebeklerin D vitamini düzeyi oldukça düşük saptanmıştır. Çalışmamızda öncelikle tek merkezli olarak İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde 2018-2020 tarihleri arasında tedavi alan 34. gebelik haftasından önce doğan prematüre bebeklerin serum D vitamini düzeyleri karşılaştırılarak yenidoğan morbiditelerinin gelişimini öngören bir gösterge olarak kullanılıp kullanılamayacağı değerlendirilecektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde 2018-2020 tarihleri arasında tedavi alan ve kriterlerimize uyan hastalar çalışma kapsamında değerlendirildi. 10.08.2023 tarihinde KAEK/2023.08.106 sayılı etik onay alındı. Hastaların demografik verileri fizik muayene, tetkik, konsültasyon ve görüntüleme sonuçları geriye dönük olarak hasta dosyalarından ve hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden elde edilmiştir. İstatistik analizlerin tamamı R yazılımı (versiyon 4.2.0) ile gerçekleştirildi. Bulgular: Çalışmaya 270 hasta (145 (%54) erkek, 125 (%46) kadın) dahil edildi. Hastaların, gestasyonel hafta ortalaması 30,7 ± 3,0 , ortancası 31,9 (28,6-33,1) idi. 61 (%23) hastada BPD, 77 (%29) hastada ROP, 36 (%13) hastada NEK, 106 (%39) hastada EKO'da PDA, 77 (%29) hastada İVK, 9 (%3,3) hastada PNA ve 151 (%56) hastada sepsis atağı görüldü. Hastaların sepsis atağında CRP değeri ortalaması 36,4 ± 53,9 mg/L idi. Hastaların hastanede kalış süresi ortalaması 38,4 ± 35,9 gündü. Hastaların D vitamini düzeyi ortalaması 20 ± 12 ng/mL, ortancası 18 (12-27) ng/mL idi. 49 (%18) hastada D vitamini eksikliği, 103 (%38) hastada D vitamini yetersizliği, 118 (%44) hastada D vitamini normaldi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: It is known that vitamin D has an important effect on skeletal system, immune system and neuromuscular development in the newborn. It is also thought to have a regulatory role in the inflammatory mechanism. Maternal/neonatal vitamin D levels were found to be lower in premature newborns younger than 36 weeks of gestation who developed Necrotizing Enterocolitis (NEC) compared to newborns who did not develop NEC. Less than 32 weeks of gestation, a difference was found between maternal/neonatal vitamin D levels in newborns with and without Bronchopulmonary Dysplasia. It is known that vitamin D level has a significant effect on fetal lung development. At the same time, vitamin D level was found to be quite low in newborn babies with a history of premature birth and Respiratory Distress Syndrome. In our study, we will first compare the serum vitamin D levels of premature infants born before the 34th gestational week who received treatment in the Neonatal Intensive Care Unit of Istanbul Health Sciences University Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital between 2018 and 2020 in a single center and evaluate whether it can be used as an indicator predicting the development of neonatal morbidities. Material and Methods: Patients who received treatment in the Neonatal Intensive Care Unit of Istanbul Health Sciences University Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital between 2018 and 2020 and who met our criteria were included in the study. On 10.08.2023, ethical approval numbered KAEK/2023.08.106 was obtained. Demographic data, physical examination, examination, consultation and imaging results of the patients were obtained retrospectively from patient files and hospital information management system. All statistical analyses were performed with R software (version 4.2.0) Results: The study included 270 patients (145 (54%) males and 125 (46%) females). The mean gestational week was 30.7 ± 3.0 and the median was 31.9 (28.6-33.1). 61 (23%) patients had BPD, 77 (29%) had ROP, 36 (13%) had NEC, 106 (39%) had PDA on ECHO, 77 (29%) had IVH, 9 (3.3%) had PNA and 151 (56%) had sepsis. The mean CRP value in the sepsis episode was 36.4 ± 53.9 mg/L. The mean duration of hospitalization was 38.4 ± 35.9 days. The mean vitamin D level was 20 ± 12 ng/mL and the median was 18 (12-27) ng/mL. 49 (18%) patients had vitamin D deficiency, 103 (38%) had vitamin D insufficiency and 118 (44%) had normal vitamin D levels. The relationship between serum vitamin D levels and various parameters in patients