Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanılı erişkinlerde yavaş bilişsel tempo semptomlarının depresif belirtiler ve duygu düzenleme güçlüğü ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of sluggish cognitive tempo symptoms with depressive symptoms and emotion regulation difficulties in adults diagnosed with attention deficit and hyperactivity disorder
  1. Tez No: 866439
  2. Yazar: CENGİZ GÖKCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN EMREM BEŞTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), çocukluk döneminden başlayarak yetişkinlikte de devam eden, bireyin gelişim ve işlevselliğini olumsuz yönde etkileyen nörogelişimsel bir bozukluktur. Erişkin popülasyonda, DEHB'ye bağlı ya da bağımsız olarak ortaya çıkan Yavaş Bilişsel Tempo (YBT) semptomları henüz tam olarak anlaşılmamıştır. Erişkin DEHB tanısı alan bireylerde, depresyon ve anksiyete gibi komorbid psikiyatrik hastalıklar sıkça gözlemlenmektedir. YBT semptomları, depresif belirtiler ve anksiyete bozuklukları ile benzerlik gösterdiği için, DEHB tanısı almış bireylerin etkin tedavisini yönetmek zor olabilmektedir. Bu nedenle, YBT semptomlarının doğru bir şekilde tanınması ve bu semptomların depresif belirtiler ve duygu düzenleme güçlükleri ile olan ilişkisinin anlaşılması, etkili tedavi stratejileri geliştirmek için önemlidir. Bu çalışmanın temel amaçları arasında, DEHB tanısı almış erişkinlerde YBT semptomlarının tanımlanması ve bu semptomların depresif belirtiler ile duygu düzenleme güçlükleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi bulunmaktadır. Çalışmanın sonuçları, DEHB'li bireylerde bilişsel ve duygusal süreçleri daha iyi anlamak ve uygun müdahale stratejilerini geliştirmek için önemli bir kaynak olabilir. Sonuç olarak, bu çalışma, DEHB'nin kompleks doğasını daha iyi anlamamıza ve bu bozukluğa yönelik daha etkili tedavi ve yönetim stratejileri geliştirmemize katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, kesitsel ve tanımlayıcı bir araştırma olarak planlanmıştır. Mayıs 2023 ile Ekim 2023 tarihleri arasında S.B.Ü. İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları EAH Psikiyatri Poliklinikleri ve Dikkat Eksikliği Özel Dal Polikliniği'ne başvuran bireyler arasından, DSM-5 kriterlerine göre Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanısı alan 18-65 yaş arasındaki yetişkinler üzerinde yürütülmüştür. Çalışmaya katılan 87 DEHB tanılı gönüllü katılımcının tamamına, Sosyo-demografik ve Klinik Veri Toplama Formu uygulanmıştır. Ayrıca, DSM-IV Eksen I Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme, Klinik Versiyonu (SCID-I-CV) temel alınarak klinik görüşme gerçekleştirilmiş ve katılımcılara Hasta Sağlık Anketi (PHQ-9), Barkley Erişkin SCT (Sluggish Cognitive Tempo), Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Ölçeği (Turgay), Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği-16 (DDGÖ-16) öz bildirim yöntemi ile uygulanmıştır. Bulgular: YBT semptomları gösteren bireylerde, depresif belirti şiddeti YBT semptomları göstermeyenlere göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) is a neurodevelopmental disorder that initiates in childhood and persists into adulthood, adversely affecting an individual's development and functionality. In the adult population, Sluggish Cognitive Tempo (SCT) symptoms, whether associated with or independent of ADHD, are not fully understood. Individuals with an adult ADHD diagnosis commonly exhibit comorbid psychiatric conditions such as depression and anxiety. Due to the similarity between SCT symptoms and depressive and anxiety-related manifestations, effectively managing individuals diagnosed with ADHD can be challenging. Therefore, accurately recognizing SCT symptoms and understanding their relationship with depressive symptoms and emotional disregulations are crucial for developing effective treatment strategies. Materials and Methods: This study was designed as a cross-sectional and descriptive research project. Conducted between May 2023 and October 2023 at S.B.Ü. Istanbul Erenköy Mental and Neurological Diseases Training and Research Hospital Psychiatric Clinics and Attention Deficit Special Polyclinic, the research included individuals aged 18-65 diagnosed with ADHD based on DSM-5 criteria. All 87 voluntary participants diagnosed with ADHD underwent a Socio-demographic and Clinical Data Collection Form. Additionally, a Structured Clinical Interview for DSM-IV Axis I Disorders (SCID-I-CV) was conducted based on the clinical interview version. Participants were assessed using the Patient Health Questionnaire (PHQ-9), Barkley Adult SCT Scale (Sluggish Cognitive Tempo), Adult ADD/ADHD DSM-IV Based Di̇agnostic Screening And Rating Scale (Turgay), and the Difficulty in Emotion Regulation Scale-16 (DERS-16) through self-report. Results: In individuals displaying SCT symptoms, the severity of depressive symptoms was significantly higher than those not displaying SCT symptoms (p0.05).