Erişkinlerde yavaş bilişsel tempo ile obezite ilişkisi: Kronobiyoloji ve yeme davranışları üzerine bir çalışma
The relationship between sluggish cognitive tempo and obesity in adults: A study on chronobiology and eating behaviors
- Tez No: 951312
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SOLMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Obezite ile yavaş bilişsel tempo (YBT) arasındaki ilişki daha çok çocuk ve ergenlerde araştırılmış olup, erişkinlerde bu alandaki çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmada, erişkinlerde obezite-YBT ilişkisinin yanı sıra yeme davranışları ve kronotiple olan bağlantılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite Merkezi'ne başvuran VKİ'si ≥ 30 kg/m² olan, son 6 ay içinde herhangi bir psikiyatrik ilaç tedavisi almamış 100 obez birey ile; VKİ'si < 30 kg/m² olan ve psikiyatrik tanısı bulunmayan 100 sağlıklı kontrol birey dahil edilmiştir. Tüm katılımcılar çalışmaya alınmadan önce sözlü bilgilendirilmiş ve yazılı onamları alınmıştır. Katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği (ASRS), Barkley Erişkin YBT Ölçeği, Yetişkin Yeme Davranışı Ölçeği (YYDÖ) ve Sabahlılık-Akşamlılık Ölçeği (SAÖ) uygulanmıştır. Tüm formlar öz bildirim yöntemiyle bireysel olarak doldurulmuştur. Bulgular: Obez bireylerde özellikle YBT'nin yavaşlık alt boyutu kontrol grubuna göre daha yüksekti ve VKİ ile pozitif ilişki göstererek obezite riskini artırmaktaydı. Akşamcıl bireylerde yavaşlık, hayal kurma ve duygusal aşırı yeme puanları daha yüksekti. Akşamcıllığın VKİ üzerindeki etkisi, yavaşlık düzeyi aracılığıyla dolaylı olarak gerçekleşmekteydi. Ayrıca YBT ile DEHB semptomları arasındaki ilişki erişkin örneklemde de doğrulanmıştır. Sonuç: Erişkin obez bireylerde YBT belirtileri daha yaygındır. Özellikle akşamcıl kronotipin YBT ile ilişkili olduğu ve bu ilişkinin VKİ'ye dolaylı etkide bulunduğu görülmüştür. YBT'nin yalnızca bilişsel süreçlerle değil, yeme davranışları ve kronobiyoloji gibi psikobiyolojik etkenlerle de bağlantılı olduğu gösterilmiş ve bu bulguların literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The relationship between obesity and Sluggish Cognitive Tempo (SCT) has been predominantly investigated in children and adolescents, whereas studies in adult populations remain limited. This study aims to examine the association between obesity and SCT in adults, as well as to explore its links with eating behaviors and chronotype. Method: This study included 100 obese individuals (Body Mass Index [BMI] ≥ 30 kg/m²) who presented to the Obesity Center of Bagcilar Training and Research Hospital and had not received any psychiatric medication in the past six months, as well as 100 healthy control participants with a BMI < 30 kg/m² and no psychiatric diagnosis. All participants were verbally informed about the study and provided written informed consent prior to participation. The participants completed the Sociodemographic Data Form, the Beck Depression Inventory (BDI), the Beck Anxiety Inventory (BAI), the Adult ADHD Self-Report Scale (ASRS), the Barkley Adult SCT Scale, the Adult Eating Behavior Questionnaire (AEBQ), and the Morningness-Eveningness Questionnaire (MEQ). All forms were completed individually through self-report. Results: Among obese individuals, the sluggishness subdimension of SCT was significantly higher compared to the control group and showed a positive correlation BMI, thereby contributing to increased obesity risk. Individuals with eveningness exhibited higher scores in sluggishness, daydreaming, and emotional overeating. The effect of eveningness on BMI was found to be indirectly mediated by the level of sluggishness. Additionally, the association between SCT and ADHD symptoms was confirmed in the adult sample. Conclusion: SCT symptoms are more prevalent among adults with obesity. Notably, eveningness chronotype was found to be associated with SCT, and this relationship indirectly influenced BMI. The findings suggest that SCT is not only related to cognitive processes but is also linked to psychobiological factors such as eating behaviors and chronobiology. These results are considered to contribute meaningfully to the existing literature.