Periferik sinir yaralanmalarında Bromelain'in nöroprotektif etkileri: Bir sıçan siyatik sinir ezilme yaralanma modeli
Neuroprotective effects of bromelain in peripheral nerve injuries: A rat sciatic nerve crush injury model
- Tez No: 866447
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER ÜSÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışma bromelain'in periferik sinir yaralanmaları üzerindeki nöroprotektif etkilerini özellikle bir sıçan siyatik sinir ezilme yaralanma modeli aracılığıyla araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma bromelain'in yaralanma sonrası sinir rejenerasyonu ve fonksiyonel iyileşmeyi geliştirme kapasitesine odaklanmıştır. Materyal ve Metodlar: Yetişkin erkek 36 adet Sprague-Dawley sıçanlar üzerinde kontrollü bir deneysel çalışma yürütülmüştür. Sıçanlar sham, kontrol (sinir yaralanması) ve sırasıyla 25 mg/kg ve 50 mg/kg oral bromelain alan iki tedavi grubu olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Siyatik sinir ezilme yaralanması, standart bir protokol kullanılarak indüklenmiştir. Müdahale grupları, yaralanma sonrası altı hafta boyunca her gün kendi dozlarında bromelain almışlardır. Nöroprotektif etkilerin değerlendirilmesi fonksiyonel iyileşme için yürüme izi analizi, nosisepsiyon için sıcak plaka testleri, sinir iletim çalışmaları ve ışık ile elektron mikroskobu dahil histolojik incelemeler aracılığıyla yapılmıştır. Bulgular: Bromelain tedavi grupları kontrol grubuna kıyasla Siyatik Fonksiyonel İndeksi (SFI) ile değerlendirilen fonksiyonel iyileşmede önemli iyileşmeler sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to explore the neuroprotective effects of bromelain on peripheral nerve injuries specifically through a rat sciatic nerve crush injury model. The investigation focused on the capacity of bromelain to enhance nerve regeneration and functional recovery post-injury. Materials and Methods: A controlled experimental study was conducted on 36 adult male Sprague-Dawley rats divided into four groups: sham, control (nerve injury) and two treatment groups receiving oral bromelain at doses of 25 mg/kg and 50 mg/kg respectively. The sciatic nerve crush injury was induced using a standardized protocol. The intervention groups received their respective doses of bromelain daily for six weeks post-injury. Evaluation of neuroprotective effects was assessed through walking track analysis for functional recovery, hot plate tests for nociception, nerve conduction studies and histological examinations including light and electron microscopy. Results: The bromelain-treated groups exhibited significant improvements in functional recovery assessed by the Sciatic Functional Index (SFI) compared to the control group.