Kritik çocuk hastalarda ferritin ve soluble interlökin 2 reseptör α düzeyinin araştırılması, prognoz üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Investigation of ferritin and soluble interleukin 2 receptor α levels in critical pediatric patients, evaluation of their effects on prognosis
- Tez No: 866446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Yoğun Bakım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Ferritin, vücuttaki demir depolarını göstermenin yanı sıra,sepsis, septik şok, primer/sekonder hemofagositik lenfohistiyositoz, karaciğer hastalıkları, immün yetmezlikler ve metabolik hastalıklar gibi birçok farklı hastalık grubunda bir akut faz reaktanı olarak artış gösteren bir proteindir. Soluble interlökin- 2 reseptör α (sIL-2Rα) ise aktif bağışıklık hücrelerinin hücre yüzeyinden salınarak dolaşıma katılan ve Soluble CD25 olarak da bilinen bir biyobelirteçtir.Bu çalışmayı yapmaktaki amacımız; farklı hastalık gruplarında serum ferritin ve sIL-2Rα düzeylerini ve prognoz ile ilişkisini belirlemek, hemofagositik enfohistiyositoz ayırıcı tanısında ve mortalite öngörüsünde kullanılabilirliklerini araştırmaktır . Gereç ve Yöntemler: Çalışma, 01 Temmuz 2023 ile 1 Mayıs 2024 arasında çocuk yoğun bakım ünitesine yatan ve ferritin düzeyi >500 µg/L olan 1-18 yaş arası 75 çocuk hasta ile gerçekleştirildi. Bu hastalarda soluble interlökin 2 reseptörü(sIL-2Rα) düzeyi için kan alınacak ve santrifüj edildikten sonra -80 ° C de saklandı. Hastaların klinik bulguları, demografik özellikleri, eşlik eden ek hastalık varlığı, çocuk yoğun bakım ünitesine (ÇYBÜ) yatış gün sayısı, yatışın ilk 24 saati içerisinde bakılan pediatrik mortalite risk skoru (PRISM), Pediatric Logistic Organ Dysfunction skoru (PELOD), mekanik ventilatör gereksinimi, inotrop ilaç infüzyonu ihtiyacı, uygulanan tedavileri, prognozları ve laboratuvar parametreleri kaydedildi. Hastalar hemofagositik lenfohistiyositoz (HLH), sepsis ve diğer hastalıklar olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Bulgular: Çalışmaya %52'si erkek olan ve yaşları 1 ay- 213 ay arasında değişen 75 hasta dahil edildi. Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde ortalama yatış süresi 41.2 gün idi. HLH grubunun ortalama ferritin düzeyi sepsis ve diğer hastalıklar grubuna göre belirgin olarak daha yüksekti (sırasıyla 21935,92 ng/mL, 1394,56 ng/mL ve 1350,16 ng/mL, p < 0,0001). AST ve ALT seviyeleri de HLH grubunda diğer iki gruba göre daha yüksek saptandı (p = 0,0002 ve p = 0,0046).HLH grubunda ortalama sIL-2Rα düzeyi 80,76 ± 17,48 ng/mL iken, sepsis grubunda 71,46 ± 13,33 ng/mL ve diğer hastalık grubunda ise 70,10 ± 15,43 ng/mL olarak saptandı, bu fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p = 0,029 ve p =0.015).HLH hasta grubunda albümin ve kalsiyum düzeyleri diğer gruplara göre daha düşük, LDH, CRP ve CRP/albümin oranı da belirgin olarak daha yüksek (sırasıyla p= 0,0016, p = 0,0316 ve p = 0,0258), aPTT ise daha uzundu (p = 0,0229). Hasta grupları organ yetmezlikleri açısından değerlendirildi; diğer hastalıklar grubundaki hastaların hiçbirinde böbrek yetmezliği yokken bu oran HLH hastalarında %68 (n=17) ve sepsis hastalarında ise %88 (n=22) idi (p=0,005). Sepsis grubunda karaciğer yetmezliği oranı diğer iki gruba göre anlamlı olarak daha yüksekti (p=0,014).Gruplar mortalite açısından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Ferritin not only indicates body iron stores but also serves as an acute phase reactant that increases in a variety of disease groups such as sepsis, septic shock, primary/secondary hemophagocytic lymphohistiocytosis, liver diseases, immune deficiencies, and metabolic disorders. Soluble interleukin-2 receptor alpha (sIL-2Rα) is released from the cell surface of active immune cells into circulation. This study aims to determine the serum levels of ferritin and sIL-2Rα across different disease groups and their relationship with prognosis. It aims to explore their utility in the differential diagnosis of hemophagocytic lymphohistiocytosis and predicting mortality. Materials and Methods: The study was conducted with 75 pediatric patients aged 1-18, hospitalized in the pediatric intensive care unit with ferritin levels >500 µg/L between July 1, 2023, and May 1, 2024. Blood samples were taken for soluble interleukin 2 receptor (sIL-2Rα) levels, centrifuged, and stored at -80 °C. Clinical findings, demographic characteristics, presence of additional diseases, number of days in the PICU, Pediatric Risk of Mortality (PRISM) score within the first 24 hours of admission, Pediatric Logistic Organ Dysfunction (PELOD) score, need for mechanical ventilation, inotropic drug infusion, administered treatments, prognosis, and laboratory parameters were recorded.Patients were categorized into three groups: HLH, sepsis, and other diseases. Results:The study included 75 patients, 52% of whom were male, with ages ranging from 1 month to 213 months. The average duration of stay in the Pediatric Intensive Care Unit was 41.2 days.