Karpal tünel sendromlu hastalarda radyal ekstrakorporeal şok dalgası ve kinezyolojik bantlama tedavilerinin yaşam kalitesi, el fonksiyonu ve ultrasonografi ile ölçülen median sinir kalınlığına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of radial extracorporeal shock wave and kinesiologic taping treatments on quality of life, hand function and median nerve thickness measured by ultrasonography in patients with carpal tunnel syndrome
  1. Tez No: 866466
  2. Yazar: NAZİF BİLİCİER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE BANU KURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Karpal tünel sendromlu hastalarda radyal ekstrakorporeal şok dalgası ve kinezyolojik bantlama tedavilerinin yaşam kalitesi, el fonksiyonu ve Ultrasonografi ile ölçülen median sinir kalınlığına etkisini değerlendirme amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Klinik ve elektromiyografik olarak KTS tanısı konulmuş 76 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalar dijital tabanlı randomizasyon programı kullanılarak dört gruba randomize edilmiştir. İlk gruba haftada 1 seans olmak üzere 3 hafta süre ile el bileğine radyal ekstrakorporeal şok dalgası tedavisi (rESWT) ve 5 gün arayla uygulan 3 seans kinezyobant tedavisi verilmiştir. İkinci gruba haftada 1 seans olmak üzere rESWT verilmiştir. Üçüncü gruba 5 gün arayla uygulanmak üzere toplam 3 seans kinezyobant uygulanmıştır. Dördüncü gruba KTS'ye yönelik egzersiz programı verilmiştir. İlk 3 gruba da uygulanan tedavi yöntemlerine ek olarak egzersiz programı da verilmiştir. Tüm hastaların tedavi öncesinde ve tedaviden sonra 3.- 6. haftalarda semptom şiddetini değerlendirmek için Boston semptom şiddet skalası, ağrı ve parestezi için VAS (Visuel Analog Skala), kavrama gücü ve Lateral pinch kuvveti ölçümü, Nottingham yaşam kalitesi ölçeği, Beck depresyon skalası, el fonksiyonlarını değerlendirmek için Duruöz el indeksi,DN4 ölçeği ve median sinir kalınlığı için ultrasonografi kullanılmıştır. Bulgular: Tüm gruplarda tedavi öncesi,3.hafta ve 6.hafta ağrı ve parestezi VAS skorlarında grup içinde anlamlı değişim saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: It was aimed to evaluate the effect of radial extracorporeal shock wave and kinesiologic taping treatments on quality of life, hand function and median nerve thickness measured by ultrasonography in patients with carpal tunnel syndrome. Materials and Methods: 76 patients with clinically and electromyographically diagnosed CTS were included in the study. Patients were randomized into four groups using a digital-based randomization program. The first group received radial extracorporeal shock wave therapy (rESWT) to the wrist for 3 weeks, 1 session per week, and 3 sessions of kinesiobant therapy applied 5 days apart. The second group received rESWT, 1 session per week. The third group received 3 sessions of kinesiobant therapy applied 5 days apart. The fourth group received an exercise program for CTS.In addition to the treatment methods applied to the first 3 groups, an exercise program was also given. To evaluate the symptom severity of all patients before treatment and at weeks 3-6 after treatment Boston symptom severity scale, VAS (Visual Analog Scale) for pain and paresthesia, grip strength and lateral pinch force measurement, Nottingham quality of life scale, Beck depression scale, Duruöz hand index, DN4 scale and ultrasonography for median nerve thickness were used to evaluate hand function. Results: In all groups, there was a significant change in pain and paresthesia VAS scores before treatment, at week 3 and week 6.