Hirschsprung hastalığında tedavi sonuçlarının ameliyat yöntemine göre değerlendirilmesi
Evaluation of treatment results in Hirschsprung disease according to surgical method
  1. Tez No: 866467
  2. Yazar: SERKAN ODABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ALİ KARADAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Hirschsprung hastalığı (HH) nedeniyle ameliyat edilen hastaların tedavi sonuçlarını değerlendirerek, farklı cerrahi tekniklerin postoperatif komplikasyonlar üzerindeki etkilerini karşılaştırmak ve hangi yöntemin daha başarılı olduğunu belirlemektir. Hasta ve Yöntem: 2012-2022 yılları arasında Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde histopatolojik olarak HH tanısı almış ve düzeltici ameliyat geçirmiş 89 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilme kriterleri arasında 18 yaşından küçük olmak ve patolojik olarak HH tanısı almış olmak yer aldı. Çalışmaya alınan hastaların cinsiyet, başvuru şikayetleri, eşlik eden ek hastalıklar, tanı aldıkları yaş, operasyon yaşı, preoperatif enterokolit varlığı, segment uzunluğu, geçiş zonu lokalizasyonu ve postoperatif komplikasyonlar gibi veriler değerlendirildi. Operasyon sonuçları anorektal manometri ve Rintala, Holschineider, Wexner, Pena ve Krikenbeck skorlama sistemi ile değerlendirildi. İstatistiksel analizler SPSS 15.0 programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 89 hastanın 66'sı erkek, 23'ü kadındı. Hastaların tanı yaşları ortalama 20.4 ay, operasyon yaşları ise ortalama 26.5 ay olarak bulundu. Duhamel operasyonu uygulanan hasta sayısı 29, TERP operasyonu uygulanan hasta sayısı 60'tır. Yirmi sekiz hastada ek anomali mevcuttu. Postoperatif dönemde 23 hastada kabızlık, 17 hastada fekal inkontinans ve 19 hastada enterokolit görüldü. Holschneider skoru Duhamel grubunda ortalama 12, TERP grubunda 12,6; Rintala skoru Duhamel grubunda ortalama 17,9, TERP grubunda 16,9 saptandı. Toplam 21 hastaya anorektal manometri uygulandı. Sonuç: Sonuç olarak fekal inkontinans oranı TERP grubunda anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Duhamel grubunda ise postoperatif enterokolit oranı anlamlı olarak yüksek bulunumuştur. Skorlama sistemleri, bağırsak fonksiyonları ve sfinkter fonksiyonları açısından yol göstericidir. Operasyon tipleri açısından değerlendirildiğinde, anal manometri ölçümleri iki grup arasında anlamlı fark saptanmadı. Anorektal manometri sonuçları inkontinansla ilişkili bilgiler sunmakla birlikte operasyon tipleri açısından fark göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the treatment results of patients who underwent surgery for Hirschsprung disease (HH), compare the effects of different surgical techniques on postoperative complications and determine which method is more successful. Patient and Method: The files of 89 patients who were histopathologically diagnosed with HH and underwent corrective surgery at Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between 2012-2022 were retrospectively reviewed. Inclusion criteria for the study included being younger than 18 years of age and having a pathological diagnosis of HH. Data such as gender, presenting complaints, accompanying comorbidities, age at diagnosis, age at surgery, presence of preoperative enterocolitis, segment length, transition zone localization and postoperative complications of the patients included in the study were evaluated. Operation results were evaluated with anorectal manometry and Rintala, Holschineider, Wexner, Pena and Krikenbeck scoring system. Statistical analyses were performed using SPSS 15.0 program. Results: Of the 89 patients included in the study, 66 were male and 23 were female. The mean age of diagnosis was 20.4 months and the mean age of surgery was 26.5 months. The number of patients who underwent Duhamel operation was 29 and the number of patients who underwent TERP operation was 60. Twenty-eight patients had additional anomalies. In the postoperative period, constipation was seen in 23 patients, fecal incontinence in 17 patients and enterocolitis in 19 patients. The Holschneider score was 12 on average in the Duhamel group and 12.6 in the TERP group; the Rintala score was 17.9 on average in the Duhamel group and 16.9 in the TERP group. Anorectal manometry was performed on a total of 21 patients. Conclusion: As a result, the fecal incontinence rate was found to be significantly higher in the TERP group. The postoperative enterocolitis rate was found to be significantly higher in the Duhamel group. Scoring systems are guiding in terms of bowel functions and sphincter functions. When evaluated in terms of operation types, no significant difference was found between the two groups in terms of anal manometry measurements. Anorectal manometry results provide information related to incontinence, but do not show any difference in terms of operation types.