Effect of copper addition on the physical properties of alumina by powder method
Toz yöntemiyle bakır katılımının alümina'nın fiziksel özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 866495
  2. Yazar: IBRAHIM FAKHRI ABED ABED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YİĞİT, DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH YOUNIS DARWEESH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırma, toz metalurjisi tekniği ile üretilen bileşikleri (Alümina - Bakır) hazırlamayı ve bakır eklenmesinin seramik alümina malzemesi üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma sonuçları, sinterleme sonrası hem gerçek yoğunluğun hem de kütle yoğunluğunun artan bakır içeriği ile arttığını göstermiştir. Örneğin, gerçek yoğunluk (4.36-5.45) g / cm3'ten artar ve kütle yoğunluğu g / m3'ten ((3.69-5.6) artar ve sinterlemeden sonra gerçek gözeneklilik yüzdesi (% 26-13) bakır içeriğinde (% 5) 'den (% 25) 'e düşmüştür. Sinterlemeden sonra görünür gözeneklilik bakır içeriğinde (% 26-9) azalırken, su emilimi gerçek ve görünür gözeneklilik ile doğru orantılıydı. Vickers sertliğinin sonuçları, (54-101)Hv'nin bakır içeriğinde (%5-%25) sinterlenmesinden sonra artmıştır. Ayrıca, sinterlemeden sonra basınç dayanımı (% 0) bakır içeriğinde (73-118) N / mm2'den artmıştır, Aşınma oranı (%0 Cu) 'da g/cm'den (5,67*10-8) g/cm'ye ((%25 Cu'da 1,00*10-8) düşmüştür. Taramalı elektron mikroskobunun (SEM) sonuçları, neredeyse kusursuz homojen bir yüzey vermesi durumunda en iyi homojen yüzeyin (% 25) bakır olduğunu göstermiştir. X-ışınlarındaki nötrlüğün sonuçları, kristal yapı sırasında belirgin bir iyileşmeye ek olarak, kompozitleri önemli ölçüde güçlendiren ve mekanik ve yapısal özellikleri geliştiren yeni fazların ortaya çıktığını göstermiştir Bu nedenle, fazın (CuAlO2) ortaya çıkışının, kristal çıkıklarını engelleyen yüksek dayanıklılık ve mukavemet ile karakterize edildiğini fark edilir.
Özet (Çeviri)
The research aims to prepare compounds (Alumina-Copper) produced by powder metallurgy technique and to study the effect of adding copper on the alumina ceramic material; the results of the research showed that both the actual density and the bulk density after sintering increase with increasing copper content, for example, the actual density increases from (4.36-5.45) g/cm3, and the bulk density increases from g/m3 ((3.69-5.6). Also, the percentage of actual porosity after sintering decreased from (26-13%) at a copper content of (5%) to (25%). As for the apparent porosity after sintering decreased from (26-9%) at the copper content (5%-25%). The absorption of water was directly proportional to the actual and apparent porosity. Vickers hardness increased after sintering (54-101) Hv at a copper content of (5%-25%). Also, the compressive strength after sintering increased from (73-118) N/mm2 at a copper content of (0%), and the wear rate decreased from g/cm (5.67*10-8) at (0%Cu) to g/cm ((1.00*10-8 at (25% Cu). The scanning electron microscope (SEM) results showed that the best homogeneous surface was at (25%) copper if it gave a homogeneous surface almost free of defects. The results of the neutrality of the X-rays showed the emergence of new phases that significantly strengthen the composites, improve the mechanical and structural properties, and improve clearly during the crystal structure. Therefore, we find that the emergence of the phase (CuAlO2) is characterized by high durability and strength that hinders crystal dislocations