Ortaokul müzik dersine yönelik Max/MSP tabanlı Orff-Schulwerk yazılımı önerisi
Max/MSP based Orff-Schulwerk software proposal for secondary school music class
  1. Tez No: 866496
  2. Yazar: SEMİH AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma kapsamında, ortaokul müzik dersi kazanımlarının büyük bir çoğunluğunu kapsayan söyleme kazanımı temel alınarak Ortaokul 5. Sınıf müzik kitabından seçilen okul şarkıları Orff-Schulwerk teorisi ile eşliklendirilmiş ve yazılım destekli bir eğitim materyali hazırlanmıştır. Yazılım Max/MSP programı ile oluşturulmuş olup yazılımda şarkılara ait eşlikler ve kullanılan Orff çalgıları somut bir şekilde gösterilmiş, müziğin ana unsurları belirgin bir şekilde aktarılmaya çalışılmıştır. Yazılım, FATİH (Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) Projesi kapsamında sınıflarda bulunan akıllı tahtalarda kullanılmış, öğretim sürecine daha fazla duyu organının dâhil edilmesi ve bu duruma bağlı olarak başarının artırılması hedeflenmiştir. Çalışmada,“Orff-Schulwerk Yaklaşımı”doğrultusunda oluşturulan müzik eğitim yazılımının öğrencilerin şarkı söyleme becerisi üzerine etkisi ne düzeydedir?" sorusuna cevap aranmıştır. Bu bağlamda, yöntem olarak gerçek deneme modellerinden ön-test-son-test kontrol gruplu deney modeli kullanılmıştır. Çalışma grubu olarak 2022-2023 Eğitim Öğretim yılında Sivas Alparslan Ortaokulu'nda eğitim gören (n=20) 5. sınıf öğrencileri belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Güzel Şarkı Söyleme Gözlem Formu (GŞSGF) kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubuna iki hafta ön uygulama yapılmış akabinde ön-test ölçümleri alındıktan sonra yapılan denklik testinde iki grubun birbirine denk olduğu belirlenmiştir. Altı hafta boyunca yürütülen deney çalışması sonrasında son-test ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre Orff-Schulwerk yaklaşımı temel alınarak oluşturulmuş yazılımının şarkı öğretimine büyük oranda katkı sağladığı ve başarıyı artırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this research, school songs selected from the Secondary School 5th Grade music book were accompanied by the Orff-Schulwerk theory and a software-supported educational material was prepared, based on the singing achievement, which covers the majority of secondary school music lesson achievements. The software was created with the Max/MSP program, and the accompaniments of the songs and the Orff instruments used in software are shown in a concrete way, and the main elements of the music are tried to be conveyed distinctively. The software was used on smart boards in classrooms within the scope of the FATİH Project (Movement to Increase Opportunities and Improve Technology), it is aiming at including more sensory organs in teaching process and thus increasing success. In the study,“What is the effect of the music education software created in line with the Orff-Schulwerk Approach”on students' singing skills? The answer to this question has been sought. In this context, the pre-test-post-test with control group experimental model was used as the method. In the 2022-2023 academic year, 5th grade students (n=20) studying at Sivas Alparslan Secondary School were determined as the study group. Singing Beautifully Observation Form (GŞSGF) was used as a data collection tool in the research. A fortnight pre-application was applied to the experimental and control groups, later, after the pre-test measurements were taken, it was determined that the two groups were equivalent to each other in accordance with the equivalence test. After the experimental study that was carried out for six weeks, final-test measurements were made. According to the findings, it has been determined that the software based on the Orff-Schulwerk approach makes great contributions to song teaching and increases success.