Yaşayanların dilinden Kırıkhan şehrinin oluşumu göç ve iskân
The formation of the city of Kırıkhan in the language of the living people migration and settlement
  1. Tez No: 866503
  2. Yazar: ÖZLEM GÜÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SACİT UĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İnsanlar, var oldukları günden itibaren hareket halinde yaşamaktadır. Onları bu duruma sevk eden bir takım etmenler vardır. Güvenlik, barınma, iaşeyi temin etme sağlık ve eğitim gibi bir çok etmen insanların yerlerini değiştirmelerinde etkili olmuştur. Zorunlu veya gönüllü alınan kararlar doğrultusunda birey veya gruplar halinde yaşadıkları alanları terk etmek durumunda kalmışlardır. Bu süreç içerisinde eski yaşantısını bırakıp iç veya dış göç olarak yeni bir yaşam alanı oluşturmaktadırlar. Çalışma, Osmanlı Devleti'nin çözülmeye başlayıp, yıkılması ile devam eden zaman içerisinde yurtlarını bırakmak zorunda kalan Bulgaristan Türkleri, Ahıska Türkleri ve Bayır-Bucak Türkleri ile 19659'da Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan sel ve heyelan felaketi sonucu göç ettirilen Çaykaralılar ve dağınık şekilde göçebe halinde yaşayan Yörüklerin iskanı ile Kırıkhan şehrinin oluşumunu anlamayı amaçlamıştır. Nicel ve nitel araştırmalar sonucunda karma desenli olarak yapılan çalışma, hem yüz yüze röportajlar hem de belgeler ile zenginleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
People have been living in a mobile manner since the day they came into existence. There are various factors that drive them into this situation. Factors such as security, housing, providing sustenance, health, and education have played a significant role in people changing their locations. Individuals or groups have found themselves compelled to leave the areas where they lived based on decisions taken either voluntarily or out of necessity. In this process, they leave behind their old way of life and establish a new living space through internal or external migration. This study aims to understand the formation of the city of Kırıkhan through the migration of the Bulgarian Turks, Akhiska Turks, Bayır-Bucak Turks forced to leave their homeland due to the dissolution and collapse of the Ottoman Empire, and the relocation of the Çaykara residents following the 19659 flood and landslide disaster in the Black Sea region, as well as the dispersed nomadic lifestyle of the Yörüks. The research, conducted with a mixed-methods design through both face-to-face interviews and documents, has been enriched with both quantitative and qualitative findings.