Suriye mülteci krizinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin okul dışı eğitim çalışmalarına ilişkin görüşleri
The opinion of representatives of ngos operating in The Syrian refugee crisis on non-formal education
- Tez No: 690914
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL NURHAN YENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmetler, Education and Training, Social Services
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Projeler ve Sivil Toplum Kuruluşları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Suriye'deki iç savaşın 2011 yılında sınırlarda insani hareketliliğini yoğunlaştırmıştır. Suriye mülteci krizinin niteliğinin ve coğrafi yaygınlığının artması, öngörülen kısa süreli insani yardım müdahalelerini ötesine taşınmasına neden olmuştur. Bu durumu kamplarda yaşayan Suriyeli mülteciler yanında kentlerde yaşama hazırlanan Suriye mülteciler izlemiştir. Kentlerde Suriyeli mültecilerin görünür olması, kamplara erişimi resmi izne bağlı olan STK'larının süreçte daha aktif rol almasına neden olmuştur. Bu çalışma, aile dili, okul dilinden farklı Suriyeli çocuklar için Sivil Toplum Kuruluşları (STK) tarafından uygulanan okul dışı eğitim faaliyetlerinin Türkiye eğitim politikasına konumuna odaklanmaktadır. Ek olarak, Sivil Toplum Kuruluşlarının eğitim sektöründeki etkisini belirlemeyi amaç edinmektedir. Bu ilişkinin somut kurgusunu Türkiye'deki Suriye mülteci krizi ile birlikte STK'lar tarafından kullanılan terminoloji ve uygulanan modeller üzerinden derinlemesine inceler. Çalışma sonunda Sivil Toplum Kuruluşları tarafından uygulanan modeller incelenerek, eğitim politikası düzleminde etkililiği, kabulü ve uygulanabilirliği saptanmaya ve tartışılmaya çalışılır. Bu amaçla araştırmanın konusu üç boyutta irdelenmektedir; 1. BM örgütleri (UN based agencies), Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları (INGOs) Türkiye menşeili STK'ların (yerel, ulusal ve uluslararası) ve Türkiye'de kurulan Suriyeli STK'ların eğitim sektöründeki rolleri ve eğitim sektör ile ilgili görüşleri, 2. Suriyeli mülteci akını ile STK'ların insanı yardım alanında kurumsal kapasite gelişimi ve eğitim sektörü çalışmaları, 3. STK'larda kullanılan eğitim terminolojisi ve uygulanan eğitim modellerinin Türkiye Eğitim Politikası uyumluluğunun değerlerlendirilmesi ile çalışmanın şekillenmesi planlanmaktadır. Nitel yöntemle sürdürülen araştırma, bahsedilen amaçları derinlemesine tartışma amacıyla eğitim sektöründe üst düzey yönetici pozisyonunda olan 7 kişi ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çok boyutlu çözümleme için yukarıda bahsedilen STK'lara Milli Eğitim Bakanlığı, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü (HBÖGM) yöneticisinin görüşmesi de dahil edilmiştir. Amaç, STK temsilcilerinin görüşmelerinin MEB tarafındaki karşılaştırmasını yapabilmektir. Araştırmanın sonuçlarına göre, Suriyeli mülteci krizi ile beraber eğitim sektöründe faaliyet gösteren STK temsilcilerinin eğitim sektörünr ilişkin deneyim ve uygulama konularında etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The civil war in Syria intensified its humanitarian mobility at the borders in 2011. The increase in the quality and geographic prevalence of the Syrian refugee crisis has led it to extend beyond the short-term humanitarian response predicted. This was followed by Syrian refugees living in the camps, as well as Syrian refugees who were prepared to live in the cities. The fact that Syrian refugees are visible in the cities has caused NGOs, whose access to camps are subject to official permission, to take a more active role in the process. This research focuses on the position of education policy of Turkey of the activities of non-formal education policy applied by NGOs for Syrian children who are different family language from school language. It aims to determine the impact of NGOs on the education sector. It examines in depth on the terminology and models used by NGOs with the Syrian refugee crisis in Turkey. At the end of the study, the models applied by Non-governmental Organizations were examined and their effectiveness, acceptance and applicability in the educational policy level were tried to be determined and discussed. For this purpose, the subject of the research is examined in three dimensions; 1. UN based agencies, INGOs, NGOs originating in Turkey (local, national and international) and their roles in the education sector and the effects of the Syrian NGOs established in Turkey,. 2. Institutional capacity development and education sector studies in the field of humanitarian aid for NGOs with the influx of Syrian refugees, 3. The study is planned to take shape with the training terminology and the effect of the applied training model on Turkey Education Policy used in NGOs. The research, which was carried out with the qualitative method, was held with 7 people who were in the senior management position in the education sector in order to discuss the mentioned objectives in depth. For multi-dimensional analysis, the meeting of the MoNE administrator was included in the NGOs mentioned above. According to the results of the research, along with the Syrian refugee crisis, NGOs operating in the education sector have an impact on the experience and knowledge transfer to the education policy.