Terbiye ve Oyun dergisi transkripsiyon ve değerlendirmesi (1-12 sayı)
Terbiye ve Oyun magazine transcription and evaluation (Issue 1-12)
  1. Tez No: 866506
  2. Yazar: SAVAŞ ÇORAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİKAİL KOLUTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
Terbiye ve Oyun Dergisi Osmanlı dönemindeki spor dergiciliğinde Futbol dergisinden sonra önemli bir yer teşkil etmiş bir dergidir. Terbiye ve Oyun Dergisi 1 Ağustos 1327 (14 Ağustos 1911) tarihinde yayın hayatına başlamıştır. Derginin imtiyaz sahibi ve müdürü ilk başta, daha sonra ise yirmi ikinci sayıdan sonra başyazarı Selim Sırrı Bey olmuştur. Terbiye ve Oyun dergisi, döneminde sporun gelişmesine ve yaygınlaşmasına önemli katkılarda bulunmuş, sporun toplum içindeki yerini ve önemini vurgulamıştır. Selim Sırrı Tarcan tarafından çıkartılan Terbiye ve Oyun, ilk olarak 14 Ağustos 1911 tarihinde yayın hayatına başlamıştır. Yaklaşık bir yıllık bir yayın sürecinden sonra dergi, maddi imkânsızlıklardan kapanmış, ikinci yayın dönemine ise on yıllık bir aradan sonra başlamıştır. Ülkemizde özellikle beden eğitimi konusunda farkındalık yaratan derginin ikinci yayın dönemi de uzun soluklu olmamıştır. Selim Sırrı Bey'in liderliğinde dergi, sporun yanı sıra eğitim ve genel kültür konularına da yer vererek geniş bir okuyucu kitlesine hitap etmiştir. Terbiye ve Oyun dergisinin kurucusu olan Selim Sırrı Bey, beden terbiyesi ve sporla ilgili önemli çalışmalara imza atarak adından sıkça söz ettirmiştir. Derginin adresi olarak“İstanbul Bab-ı Ali Caddesi Orhan Bey Hanı Numara 10”şeklinde bir adres belirtilmiş ve dergiyle ilgili Fransızca bilgiler de bulunmuştur. Yaptığımız bu çalışmada Terbiye ve Oyun Dergisinin 1 ve 12 sayılar arasında yayımlanan baskılarının transkripsyonu ve değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Terbiye ve Oyun Magazine is a magazine that had an important place after Football magazine in sports magazines in the Ottoman period. Dressage and Play Magazine started its publication life on 1 August 1327 (14 August 1911). The privilege owner and director of the magazine was Selim Sırrı Bey at first, and then the editor-in-chief after the twenty-second issue. Terbiye ve Oyun magazine made significant contributions to the development and dissemination of sports during its period and emphasized the place and importance of sports in society. Terbiye ve Oyun, published by Selim Sırrı Tarcan, was first published on 14 August 1911. After approximately a year of publication, the magazine was closed due to financial difficulties and started its second publication period after a ten-year break. The second publication period of the magazine, which raises awareness especially about physical education in our country, was not long-lasting. Under the leadership of Selim Sırrı Bey, the magazine appealed to a wide readership by covering education and general culture issues as well as sports. Selim Sırrı Bey, the founder of the Terbiye ve Oyun magazine, has made a name for himself by carrying out important studies on physical training and sports. The address of the magazine was stated as“İstanbul Bab-ı Ali Caddesi Orhan Bey Hanı Number 10”and information about the magazine in French was also found. In this study, we transcribed and evaluated the editions of the Terbiye ve Oyun Magazine published between issues 1 and 12.